Sanatoria bez tajemnic – jak wyjechać na koszt NFZ?

Chcesz jechać do sanatorium?
Do sanatorium może wyjechać każdy ubezpieczony, pod warunkiem, że jego stan zdrowia wymaga takiego sposobu leczenia. Co zrobić, aby koszt wyjazdu do uzdrowiska pokrył NFZ? Jakie dokumenty należy skompletować?
/ 25.07.2011 13:08
Chcesz jechać do sanatorium?

Skierowanie

Aby uzyskać skierowanie na leczenie w sanatorium, musisz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego lub do lekarza specjalisty. Lekarz musi mieć podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia. NFZ nie opłaci leczenia pacjenta, który otrzymał skierowanie od lekarza prowadzącego prywatną praktykę. Skierowanie musi być wystawione na specjalnym formularzu.

Przeczytaj: Leczenie w sanatorium - większe stawki

Wyniki badań

Lekarz ubezpieczenie zdrowotnego do skierowania musi dołączyć wyniki badań. Jeżeli pacjent otrzyma na badania skierowanie, zostaną one wykonane bezpłatnie.

  • Osoby dorosłe muszą mieć wykonane następujące badania:

- OB

- morfologia krwi

- badanie moczu

- RTG klatki piersiowej (badanie jest ważne przez 2 lata)

- EKG (ważne przez 6 m-cy)

Osoba dorosła powinna mieć również zaświadczenie o rozpoznaniu choroby podstawowej.

  • W przypadku dzieci wystarczy:

-OB

- morfologia

- badanie moczu

- badanie kału na obecność jaj pasożytów. Badanie należy wykonać w dniu wyjazdu do uzdrowiska.

Przeczytaj: Informacje dla osób wybierających się do sanatorium

Dalsze losy skierowania

Skierowanie wraz z załączonymi wynikami jest wysyłane przez lekarza do wojewódzkiego oddziału Funduszu. NFZ musi rozpatrzyć zasadność skierowania. Zajmuje się tym lekarz specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fitoterapii. Od momentu wpłynięcia skierowania fundusz ma 30 dni na wydanie decyzji. W niektórych sytuacjach termin ten może być wydłużony o kolejne 14 dni. O tym, do jakiego sanatorium się udajesz i w jakim terminie decyduje NFZ. Potwierdzenie skierowania otrzymasz pocztą najpóźniej 14 dni przed wyjazdem. Skierowanie jest ważne przez 18 miesięcy od dnia jego wystawienia.

To nie jest twój pierwszy wyjazd?

Aby ponownie złożyć dokumenty do NFZ musisz odczekać 24 miesiące od ostatniego dnia poprzedniego pobytu. Czas ten może być krótszy, jeżeli taką decyzje podejmie lekarz. W przypadku dzieci do 18. roku życia czas ten jest krótszy i wynosi 12 miesięcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA