U lekarza/fot. Fotolia

System eWUŚ wyeliminuje dokumenty potwierdzające ubezpieczenie pacjenta

Od 1 stycznia 2013 roku pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku przedstawiania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, czyli książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA, dzięki wprowadzeniu systemu eWUŚ. Na czym polega jego funkcjonalność?
/ 18.12.2012 18:47
U lekarza/fot. Fotolia

Zadaniem systemu eWUŚ jest przede wszystkim uproszczenie i usprawnienie procesu weryfikacji uprawnień pacjentów. "Największą zaletą systemu eWUŚ jest to, że od 1 stycznia 2013 roku pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku przedstawiania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, czyli książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA" – komentuje Adam Kołodziejczyk product manager oprogramowania Comarch OptiMED24.

Z drugiej strony eWUŚ ma ułatwić rozliczanie świadczeniodawcy z płatnikiem, i co ważne, wszystkie ewentualne uwagi i reklamacje wynikające z błędnego statusu ubezpieczenia pacjenta od stycznia 2013 będą rozpatrywane przez NFZ. Takie rozwiązanie uchroni świadczeniodawców od dodatkowych kosztów związanych z korektą rozliczeń.

"Optymalny system do obsługi placówki medycznej dzięki właściwie przygotowanej integracji z eWUŚ powinien łączyć w sobie dwie podstawowe funkcje: z jednej strony skrócić czas obsługi pacjenta w rejestracji w porównaniu z dotychczasowym procesem weryfikacji, a z drugiej – usprawnić proces rozliczenia z NFZ" – dodaje Kołodziejczyk.

Świadczeniodawca będzie miał możliwość weryfikacji uprawnień poprzez dedykowany portal internetowy lub branżowe oprogramowanie, które jest zintegrowane z systemem eWUŚ.

"Takim oprogramowaniem jest OptiMED24 – umożliwia kontrolę uprawnień podczas procesu obsługi pacjenta w rejestracji i wizyty w gabinecie. Dzięki zintegrowanemu systemowi obiegu informacji w oprogramowaniu OptiMED24 lekarz badający pacjenta w gabinecie dostaje automatycznie informację o statusie ubezpieczenia, a w przypadku niepotwierdzenia uprawnień przez eWUŚ informację o przedstawieniu przez pacjenta dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczkę ubezpieczeniową lub druk RMUA)  lub złożeniu oświadczenia o prawie do świadczeń podczas rejestracji - to duże usprawnienie" komentuje ekspert z Comarch e-Zdrowie.

Zobacz też: Pacjent ma prawo domagać się konsultacji

Źródło: materiały prasowe Comarch e-Zdrowie/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/04.10.2016 19:32
Aby uzupełnić swoją ochronę zdrowotną oraz mieć pewność jesteśmy ubezpieczeni cały rok 24 h na dobę, warto kupić ubezpieczenie indywidualne na nwstudenta.pl. Można ubezpieczyć się na wypadek poważnego zachorowania czy leczenia szpitalnego, koszty zakupów wyrobów ortopedycznych, operacje, koszty leczenia, w tym stomatologicznego. Składka roczna obejmująca wszystkie wymienione ryzyka i więcej, jest jednorazowa, za pakiet rozszerzony wynosi 51 zł. Opłaca się nawet jeśli posiadamy inne ubezpieczenia bo świadczenia się kumulują.
/03.01.2013 11:58
No nie wiem, ja pracuję na Optimed (kiedyś Imed) i nie mam tej funkcjonalności. Na dodatek duze problemy z oprogramowaniem, w porównaniu do MMedicy - są lata świetlne za nią. Pozdrawiam z rejestracji.