Dzięki dwóm nowym preparów leczenie HCV może być skuteczniejsze o 30% i pozbawione skutków ubocznych /fot. Fotolia

Szanse na odszkodowanie za udział w eksperymencie

Pacjenci biorący udział w badaniach nad nowymi lekami w łatwiejszy sposób będą mogli dochodzić roszczeń związanych z powstaniem uszczerbku na zdrowiu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” w artykule „Łatwiej o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu”.
/ 31.05.2011 09:57
Dzięki dwóm nowym preparów leczenie HCV może być skuteczniejsze o 30% i pozbawione skutków ubocznych /fot. Fotolia

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu, który powstał w wyniku eksperymentu medycznego będzie oparta na zasadzie ryzyka, a nie winy. Według założeń projektu ustawy o badaniach klinicznych pacjent będzie musiał jedynie udowodnić, że stan jego zdrowia uległ pogorszeniu na skutek badania.

Koszty odszkodowania byłyby pokrywane z polisy sponsora badania, która miałaby objąć również pacjentów. Z tego względu na rynku musiałby powstać nowy produkt ubezpieczeniowy.

Zmienić ma się również sposób informowania pacjentów. Dotychczas nie każdy zdawał sobie sprawę z ryzyka jakie niesie za sobą udział w badaniu klinicznym. Według projektu pacjent będzie informowany o istocie, znaczeniu, skutkach i ewentualnym ryzyku związanym z poddaniem się badaniu klinicznemu.

Przeczytaj: Czy można przeszczepić komórki, tkanki i narządy od zwierząt?

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, 31.05.2011 r./ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!