Tylko 4 godziny
Kobieta w ciąży nie powinna spędzać przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie. Przepisy nie uzależniają czasu pracy od zaawansowania ciąży, ale wskazują, iż należy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie potwierdzające fakt zajścia w ciążę.
Zamiast komputera
Pracodawca powinien w pozostałym czasie zapewnić ciężarnej kobiecie inny rodzaj pracy. Nie może być to praca dyskryminująca i niezgodna z jej kwalifikacjami. Jeśli szef nie może znaleźć kobiecie pracy zastępczej, powinien zwolnić ją od wykonywania obowiązków, nie może natomiast pozbawić jej wynagrodzenia.
Zobacz też: Kobieta w ciąży a wypowiedzenie umowy o pracę
Przeciwwskazania zdrowotne
Stan zdrowia ciężarnej może uniemożliwić wykonywanie jej zleconej pracy. W takiej sytuacji kobieta może przedstawić zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub lekarza prowadzącego ciążę. Po otrzymaniu takiego zaświadczenia pracodawca musi wyeliminować z obowiązków pracownicy zaistniałe zagrożenia dla zdrowia jej i jej potomstwa.
Możliwa kontrola
Pracodawca może skontrolować prawdziwość dostarczonego mu zaświadczenia lekarskiego na przykład pytając lekarza, czy rzeczywiście on je wystawił. Ze względu na tajemnice lekarską pracodawca nie dowie się jednak niczego na temat stanu zdrowia kobiety.
Źródło: „Rzeczpospolita” 12.03.12 („W ciąży najwyżej cztery godziny przed komputerem”)/PZ
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!