Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za czas niezdolności do pracy osobom, które są objęte tym ubezpieczeniem. Warunkiem otrzymania „chorobowego” jest wpłynięcie do ZUS-u elektronicznego zwolnienia lekarskiego, potocznie zwanego L4. Od stycznia zmieniają się ważne zapisy dotyczące zwolnień lekarskich.
W praktyce utrudniono pracownikom korzystanie ze zwolnień lekarskich wystawionych z powodu różnych chorób. Inaczej niż dotychczas, wszystkie jednostki chorobowe będą włączane do jednego okresu zasiłkowego 182 dni w ciągu roku, jeśli przerwa między zwolnieniami jest krótsza niż 60 dni. W konsekwencji nie będzie można skorzystać z wydłużonego ponad limit 182 dni zasiłku z powodu innej choroby. Wcześniej okres zasiłkowy w przypadku wystawienia przez lekarza L4 na inną chorobę naliczany był od nowa.
Osoba, która zachoruje na nową chorobę w ciągu 2 miesięcy od wykorzystania limitu dni na zasiłek chorobowy, nie otrzyma świadczenia za L4. Pieniędzy mogą też nie dostać osoby, które chorowały na przełomie 2021/2022 roku, ponieważ obowiązują je nowe przepisy.
To nie wszystkie zmiany.
Nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich i zasiłku chorobowego od 2022 roku:
- Od 1 stycznia przedsiębiorcy nie tracą prawa do świadczenia chorobowego w przypadku nieterminowego opłacania składek. ZUS nie będzie wymagał wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.
- Wzrasta zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu z 70% do 80% podstawy wymiaru zasiłku.
- Niezależnie od rodzaju choroby wszystkie zwolnienia lekarskie sumują się, jeśli przerwa między nimi nie przekracza 60 dni.
- Zasiłek chorobowy wyniesie maksymalnie 182 dni albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana ciążą lub gruźlicą.
- W przypadku wykorzystania pełnego „chorobowego”, przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na maksymalnie 12 miesięcy. Dotyczy to pacjentów o dobrych rokowaniach co do powrotu zdolności do pracy dzięki dalszemu leczeniu.
- Osoba pracująca w trakcie zwolnienia lekarskiego musi zwrócić zasiłek chorobowy – doprecyzowano przepisy w tym zakresie.
- Skrócił się okres przysługiwania zasiłku za L4 po ustaniu ubezpieczenia. Od 1 stycznia wynosi on maksymalnie 91 dni. Nie dotyczy to chorych na gruźlicę, ciężarnych i niezdolnych do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów do transplantacji (dawców komórek, tkanek lub narządów).
- Kobiety zyskały prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy ubezpieczenie ustanie z powodu śmierci pracodawcy lub w przypadku ustania zatrudnienia w trakcie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.
Zmiany przewidują również wyposażenie ZUS w prawo do uzyskiwania informacji niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków, podstawy wymiaru, wysokości oraz wypłat. W praktyce oznacza to, że pracownik ZUS będzie mógł np. sprawdzić, czy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców a przebywająca na L4 wykonywała pracę w trakcie pobierania zasiłku.
Źródło:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, www.zus.pl
Czytaj także:
Kiedy można kogoś zmusić do leczenia?
Ile jest ważna e-recepta? Jak zrealizować receptę elektroniczną?
Lekarz rodzinny - jak wybrać, zmienić, na jakie badania może dać skierowanie
Renta na depresję - komu przysługuje, a komu nie. Jak załatwić formalności?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!