Wenerologia to ciekawa dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową, innymi słowy: chorób wenerycznych. Wenerologia nie jest samodzielną specjalizacją, bowiem jest specjalizacją lekarską, jaką zdobywa się wraz z dermatologią. Zatem dermatolodzy posiadają przygotowanie z wenerologii.
Warto wiedzieć, że poszczególni dermatolodzy-wenerolodzy raczej precyzują swoje "zainteresowania". Jedni „są bardziej dermatologami” i specjalizują się w chorobach skórnych, inni zaś „bardziej wenerologami”. Jeśli potrzebujemy rzetelnej porady z powodu infekcji płciowej – zawsze wybierajmy poradnie wenerologiczne.
Skąd nazwa?
Wenerologia swoją nazwę zawdzięcza bogini Wenerze, czyli Wenus. Była to bogini miłości znana nam z mitologii rzymskiej.
Czym zajmuje się lekarz dermatolog-wenerolog?
Wenerolodzy zajmują się diagnostyką i wstępnym leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Mogą być to choroby spowodowane przez wirusy, np.:
- opryszczka narządów płciowych
- infekcja wirusem HIV
- infekcja brodawczakiem ludzkim (HPV)
- infekcja wirusem WZW (wirusowe zapalenie wątroby typu B, C)
- infekcja wirusem HTLV (wirus ludzkiej białaczki z komórek T)
- infekcja wirusem Epstein-Barr (mononukleoza),
a także zakażeniami bakteryjnymi powodującymi choroby: rzeżączka, kiła, chlamydioza, czerwonka; grzybami: kandydoza, drożdżyca i grzybica oraz pasożyty: rzęsistkowica, pełzakowica, wszawica łonowa i świerzb.
Kiedy udać się do lekarza dermatologa - wenerologa?
Do lekarza wenerologa należy zgłosić się każdorazowo w przypadku wystąpienia niepokojących objawów na skórze narządów płciowych takich jak:
- krosty,
- wypryski,
- zaczerwienienie,
- świąd,
- łuszczenie skóry,
- owrzodzenia,
- ból,
lub też zaobserwowania nieprawidłowej wydzieliny i zapachu z narządów płciowych. Powinniśmy też zasiegnąć porady wówczas, gdy nasz partner zachorował na jakąś z dolegliwości wenerycznych. Konsultację wenerologiczną mogą zalecić inni lekarze w razie trudności diagnostycznych chorób przypominających przebiegiem którąś z infekcji przenoszonych drogą płciową. Jednakże jeśli sami chcemy zgłosić się po poradę – nie potrzebujemy skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do poradni dermatologicznej i wenerologicznej.
Jak zostać dermatologiem-wenerologiem?
Aby zostać lekarzem dermaologiem-wenerologiem należy ukończyć studia medyczne na wydziale lekarskim, odbyć staż podyplomowy, zdać Lekarski Egzamin Państwowy, a następnie odbyć specjalizację trwającą 5 lat. Po zakończeniu specjalizacji lekarz musi pozytywnie zdać egzamin państwowy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!