Wyobraź sobie, że zamiast czuć pierwsze bóle porodowe, spacerujesz po łące albo rozkoszujesz się widokiem spienionych fal nad morzem. I wszystko to… na porodówce w szpitalu.
Po co kobietom gogle przy porodzie?
Szpital Uniwersytecki Walii w Cardiff przeprowadza właśnie próby wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości przy porodach. Jeśli wypadną pozytywnie, program może zostać rozszerzony na kolejne regiony. Gogle wraz ze słuchawkami wykorzystano już przy ponad 900 porodach.
Kobiety testujące nową technologię, a także położne, przyznają, że taka symulacja może pomóc rodzącym w początkowych fazach porodu zrelaksować się i skupić na oddechu. Co więcej, jest to też forma walki z bólem, dzięki temu, że pozwala się oderwać od „tu i teraz”. Dodatkowo ma stanowić pomoc dla kobiet mających traumatyczne doświadczenia porodowe.
Wirtualną rzeczywistość najlepiej jest wykorzystywać w pierwszej fazie porodu. Symulacje komputerowe pozwalają rodzącym kobietom oderwać się na chwilę od szpitalnego łóżka, a ponadto pomagają w oddychaniu i w relaksacji. Wirtualna rzeczywistość służy też przezwyciężaniu lęku, który towarzyszy rodzącym, szczególnie gdy jest to ich pierwszy raz
– powiedziała Suzanne Hardacre, szefowa położnych w Cardiff i Vale Health Board.
Ze świata gier do szpitali
Twórcy Rescape tworzący wizualizacje dla rodzących pobierają około 4000 funtów rocznie za zestaw wirtualnej rzeczywistości. Jak zaznaczyli, technologia tego typu powoli przenosi się z obszaru gier do strefy terapeutycznej.
Pobyt w szpitalu nigdy nie jest czymś przyjemnym. Jeśli więc spojrzymy na to z terapeutycznego punktu widzenia, wirtualna rzeczywistość odsuwa pacjentów od nieprzyjemnego dla nich w danej chwili środowiska
– mówi współzałożyciel Rescape Glenn Hapgood.
Suzanne Hardacre zaznaczyła, że „w początkowych fazach porodu kobietom oferowano dotąd jedynie wodę, oddychanie i relaks”. Wygląda na to, że wkrótce może się to zmienić. Kto wie, czy wirtualna rzeczywistość nie stanie się w przyszłości standardowym wyposażeniem szpitali?
Więcej o porodzie:
Czy to prawda, że drugi poród jest łatwiejszy i krócej trwa?
"Mężczyźni nie powinni widzieć porodu". Słowa lekarza wywołały wiele kontrowersji
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!