Wydłużają się kolejki do lekarzy

Receptę od lekarza otrzymasz tylko podczas wizyty/ fot. Fotolia
Pacjenci w Warszawie nie mogą przedłużyć recepty na stosowane przewlekle leki bez wizyty u lekarza. Zgodnie z decyzją dyrektora mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ, lekarze nie mogą wystawiać recept na leki refundowane bez osobistego zbadania pacjenta – dowiadujemy się z dodatku do „Rzeczpospolitej” – „Warszawa”.
/ 22.10.2016 17:38
Receptę od lekarza otrzymasz tylko podczas wizyty/ fot. Fotolia

Zapis o konieczności zbadania pacjenta przed wypisaniem mu leku istnieje od lat. Jednakże nie był on respektowany. Obecnie NFZ rozpoczął kontrolę dokumentacji medycznej i zauważył w tym miejscu nadużycia.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości lekarz lub przychodnia będą musiały zwrócić pieniądze za wypisane leki refundowane. Stąd też niechęć lekarzy do wypisywanie recept „zaocznie”.

W ten sposób przedłużają się kolejki do specjalistów. Nawet na wizytę u internisty niejednokrotnie należy czekać kilka tygodni. Lekarze skarżą się również na ilość wypełnianej dokumentacji.

Konieczność wizyty u lekarza ma także dobre strony. Zmniejsza ryzyko zapisania leku, który wchodzi w reakcję z innymi lekami.

Źródło: "Warszawa" - dodatek do "Rzeczpospolitej", 29.03.2011/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA