Wyjedziesz do sanatorium za darmo. Wystarczy spełnić 1 warunek

Wyjedziesz do sanatorium za darmo. Wystarczy spełnić 1 warunek fot. Adobe Stock, Photographee.eu
ZUS może sfinansować twój pobyt w sanatorium. Aby skorzystać z darmowej rehabilitacji, należy złożyć stosowny wniosek do ZUS. Ile trwa sanatorium z ZUS? Kto może z niej skorzystać? Ile trwa rehabilitacja? Jak może wyglądać program rehabilitacji i jakie schorzenia można rehabilitować?
/ 05.07.2024 12:25
Wyjedziesz do sanatorium za darmo. Wystarczy spełnić 1 warunek fot. Adobe Stock, Photographee.eu
Darmowy pobyt w sanatorium z ZUS trwa 24 dni. Jak z niego skorzystać?
 
Spis treści:
  1. Dla kogo darmowa rehabilitacja z ZUS?
  2. Skierowanie do sanatorium
  3. Ile trwa rehabilitacja?

Dla kogo darmowa rehabilitacja z ZUS?

Z rehabilitacji może skorzystać osoba zagrożona utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że odzyskasz ją po rehabilitacji. Ponadto musisz spełnić jeden z trzech warunków:
Jesteś ubezpieczony w ZUS (pracujesz zawodowo)
Pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne
Pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy
 
Z rehabilitacji mogą skorzystać również osoby starające się o świadczenie rehabilitacyjne i rentę z tytułu niezdolności do pracy. 

Skierowanie do sanatorium

Twój lekarz musi wypełnić wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. wniosek składasz w dowolnej placówce ZUS. Lekarz prowadzący leczenie może złożyć elektronicznie wniosek o rehabilitację rentową w twoim imieniu. 
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS. Na badanie u orzecznika zabierz dokumentację z leczenia. Jeśli lekarz stwierdzi potrzebę rehabilitacji otrzymasz pocztą zawiadomienie o skierowaniu oraz o miejscu i terminie rehabilitacji. 
 
ZUS pokrywa koszty rehabilitacji, zakwaterowania, wyżywienia oraz zwraca koszty przejazdu (do i z ośrodka) najtańszym środkiem komunikacji publicznej. 

 

Ile trwa rehabilitacja?

Rehabilitacja trwa 24 dni. W zależności od schorzenia możesz skorzystać z rehabilitacji stacjonarnej (poza miejscem zamieszkania) lub ambulatoryjnej (przyjeżdżasz codziennie na zaplanowane zabiegi i konsultacje). Może się zdarzyć, że koordynator ośrodka, po uprzedniej zgodzie ZUS, wydłuży lub skróci ten czas. 
 
Program rehabilitacji obejmuje indywidualne dla ciebie zabiegi i zajęcia z zakresu fizjoterapii, oddziaływań psychologicznych i edukacji zdrowotnej. 
 
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami spełniającymi określone przez ZUS wymagania. Ośrodki są zlokalizowane na ternie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. 
 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA