Osoby narażone na zakażenie wirusem HIV w pracy
Na zakażenie wirusem HIV w szczególny sposób narażone są osoby pracujące w ochronie zdrowia, a także w zawodach, które mogą wiązać się z koniecznością kontaktów z potencjalnie zakaźnymi płynami ustrojowymi i krwią (m.in. strażacy, straż miejska, policja, służba więzienna). Pracownicy często nie stosują się do zaleceń bezpieczeństwa, takich jak stosowanie rękawic lateksowych, używanie okularów ochronnych itp. Przez te zaniedbania sami stwarzają zagrożenie przeniesienia zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV), typu C (HCV) i HIV.
Jak można się zarazić?
Ryzyko zakażenia niesie za sobą między innymi skaleczenie, zakłucie ostrym narzędziem, kontakt błon śluzowych lub uszkodzonej skóry (popękanej, otartej lub wykazującej zmiany zapalne) z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (nasieniem i wydzieliną z pochwy, jakąkolwiek inną wydzieliną zawierającą widoczną krew, płynem mózgowo-rdzeniowym, stawowym, opłucnowym, otrzewnowym, osierdziowym, czy owodniowym).
Ryzyko zakażenia HIV w pracy
Ryzyko zakażenia HIV podczas wykonywania pracy zawodowej w opiece medycznej zależy od rodzaju ekspozycji na materiał zakaźny. Średnie ryzyko po tzw. ekspozycji parenteralnej (ukłuciu, skaleczeniu się narzędziem zanieczyszczonym krwią z wirusem HIV) wynosi około 0,3% , po kontakcie z błonami śluzowymi około 0,09%.
Zobacz też: Jakie mogą być skutki zakażenia wirusem HIV?
Co robić, gdy dojdzie do kontaktu z zakażonym materiałem?
- Bezpośrednio po wypadku przy pracy (skaleczenie, ukłucie, kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi chorego) należy:
- Pozwolić na swobodny wypływ krwi;
- Nie wyciskać krwi z rany;
- Narażoną skórę umyć dokładnie dużą ilością wody z mydłem;
- Przy narażeniu błon śluzowych jamy ustnej lub nosa dokładnie przepłukać wodą lub solą fizjologiczną (nie stosować płynów dezynfekcyjnych na bazie alkoholu);
- Spojówki oczu dokładnie przepłukać wodą lub solą fizjologiczną;
- Jeśli istnieje ryzyko zakażenia HIV, należy rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe, przyjmowanie leków antyretrowirusowych - najlepiej w ciągu 2 godzin od wypadku, nie później niż w ciągu 48 – 72 godzin (jeśli wynik badania pacjenta okaże się ujemny, wówczas należy odstawić przyjmowane leki).
Jeśli w trakcie wykonywania obowiązków służbowych dojdzie do ekspozycji na potencjalnie zakaźny materiał, zastosowanie odpowiedniej profilaktyki poekspozycyjnej (PEP) znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia, ale nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Personel medyczny opiekujący się pacjentami zakażonymi HIV powinien wiedzieć o możliwości zastosowania PEP. Zwiększa to komfort jego pracy i zmniejsza strach przed zakażeniem.
Zobacz też: Jak wygląda życie codzienne osób zakażonych HIV?
*Konsultacja merytoryczna tekstu – prof. Alicja Wiercińska–Drapało, Klinika Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, WUM
Źródło: materiały prasowe z warsztatów: „Zakażenie HIV – problem wielu kobiet” /pg/ar
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!