Alzheimer - objawy i leczenie choroby

Choroba Alzheimera fot. Fotolia
Choroba Alzheimera stanowi poważny problem medyczno-społeczny. Skąd się bierze, jak rozpoznać jej objawy i leczyć tę chorobę? Sprawdź!
/ 27.11.2014 11:23
Choroba Alzheimera fot. Fotolia
Gdy na początku XX wieku niemiecki psychiatra i neurolog Alois Alzheimer zaprezentował swoje wyniki badań nad pacjentami z objawami otępiennymi, zapewne nie przypuszczał, że jego nazwisko przejdzie do historii medycyny. Choroba Alzheimera jest najczęściej rozpoznawanym typem zespołu dementywnego, w którym zaburzone są takie wyższe czynności korowe jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, język i ocena. Dotyczy osób starszych a ryzyko zachorowania wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem.

Choroba ta stanowi bardzo poważny problem medyczno-społeczno-ekonomiczny; na całym świecie choruje na nią ponad 21 milionów ludzi, każdego roku rozpoznaje się kilka milionów nowych przypadków a na leczenie i opiekę nad chorymi oraz na badania naukowe nad tą chorobą wydaje się setki miliardów dolarów.

Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?

Przyczyną choroby Alzheimera jest postępujące uszkodzenie komórek nerwowych w mózgu, zwłaszcza w obszarach związanych z pamięcią (kora skroniowa) i uczuciowością wyższą (kora czołowa). Pomimo intensywnych badań na całym świecie medycyna nadal nie potrafi wyjaśnić dlaczego u niektórych ludzi występują takie zmiany ale z obserwacji wiadomo, że częściej mają miejsce u osób starszych, kobiet, chorujących na cukrzycę oraz o niższym poziomie wykształcenia.

Jakie są objawy choroby Alzheimera?

Podstawowym objawem w przebiegu choroby Alzheimera jest postępujące pogorszenie pamięci. Pacjenci nie tylko tracą nabyte wcześniej wiadomości o otaczającym świecie ale również te dotyczące ich samych i ich najbliższych; zdarza się że chora w opiekującej się nią córce rozpoznaje swoją matkę bądź nie rozpoznaje jej w ogóle nazywając ją „ta pani”. Pacjenci stają się zdezorientowani, próbują bez kontroli opuszczać mieszkanie aby wrócić „do swojego domu”. Charakterystyczne jest odwrócenie rytmów dobowych (dnie przesypiają, nocami stają się aktywni). Niektórzy zaczynają zachowywać się agresywnie, inni przeciwnie – stają się bezczynni, ich codzienna aktywność jest minimalna.

Jak leczyć chorobę Alzheimera?

Medycyna wciąż szuka skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera. Aktualnie stosowane leki jedynie spowalniają przebieg schorzenia ale nie cofają objawów do stanu przed zachorowaniem. Standardem są obecnie inhibitory acetylocholinesterazy (donepezyl, rywastygmina, galantamina), wykazujące większą skuteczność w łagodniejszej postaci otępienia oraz antagonista receptora NMDA – memantyna, która działa prokognitywnie w bardziej zaawansowanej postaci choroby. Inne leki dołącza się celem łagodzenia objawów wtórnych do zaburzeń pamięci, takich jak pobudzenie psychoruchowe, bezsenność czy myślenie urojeniowe. Duże nadzieje wiązane są z terapią genową – są już pierwsze zachęcające doniesienia o korzystnym efekcie klinicznym u myszy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!