Androfobia – lęk przed mężczyznami

Przygnębienie/fot. Fotolia
Czym jest androfobia i jak się przejawia? Skąd bierze się lęk przed mężczyznami? Czy androfobia może zagrozić naszemu życiu i zdrowiu? W jaki sposób objawia się androfobia? Jak leczyć osobę z androfobią? Czy da się kogoś wyleczyć z androfobii? Czy androfobia może doprowadzić do samobójstwa?
/ 17.09.2012 16:10
Przygnębienie/fot. Fotolia

Czym jest androfobia?

Androfobia, czyli mizoandria, to stan anormalny przejawiający się lękiem kobiet przed mężczyznami  oraz silnie odczuwalnym wstrętem. Ta postać lęku ma bardzo często podłoże w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub z przeszłości związanej ściśle z mężczyznami. Te odczucia są tak silne, że uniemożliwiają kobiecie bliższy kontakt z mężczyzną.

Kobiecie cierpiącej na androfobię mężczyzna kojarzy się wyłącznie z przykrymi lub niebezpiecznymi sytuacjami.

Kobiety z androfobią mogą odczuwać także:

  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • uczucie nadchodzącej śmierci,
  • kołatanie serca,
  • brak wiary w siebie i własne możliwości,
  • jak również mogą mieć problemy z wysławianiem się i logicznym myśleniem.

Androfobia może także uniemożliwiać wykonywanie pracy, gdyż wiążę się z nią brak koncentracji, silne ataki lęku oraz nieumiejętność podejmowania prostych decyzji. Osoba z tą dolegliwością najlepiej czuje się w domu i wśród przyjaciół.

To problem nawet 9% społeczeństwa

Androfobia jest zaliczana do fobii społecznych wywołanych lękiem przed przedmiotami lub innymi osobami. W tym przypadku przedmiotem lęku są mężczyźni.

Przyczynami androfobii są czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczno-kulturowe oraz neurobiologiczne. Na fobie wywołane takimi czynnikami cierpi 7%–9% społeczeństwa.

Zobacz też: Zoofobia - gdy zwierzęta budzą lęk

Jak leczyć androfobię?

Praktycznie wszystkie fobie da się leczyć, ale nie jest to łatwe.

Leczenie androfobii jest o tyle trudne, że problem tkwi w podświadomości, jest tam bardzo głęboko zakorzeniony. Potrzeba więc dużo pracy i czasu, aby odpowiednio ukierunkować myśli chorego. Wszystko pozostaje w rękach psychiatry – to on przeprowadza terapię poznawczo-behawioralną, która ma na celu naukę technik redukcji lęku. W terapii pomagają również leki przeciwlękowe lub antydepresyjne.

Fobie można również leczyć przy pomocy hipnozy, systematycznej desensytyzacji (zastąpienia reakcji niechcianej neutralną) oraz wygaszania reakcji (doprowadzenie do kontrolowanego kontaktu kobiety z mężczyzną zamiast unikania go).

Kobiety cierpiące na androfobię zdają sobie sprawę z niedorzeczności swoich lęków i odczuć wobec mężczyzn, ale nie są w stanie nad nimi zapanować. Nie tylko pomoc terapeuty odgrywa kluczową rolę dla osoby chorej, równie ważne albo nawet ważniejsze jest wsparcie i pomoc ze strony rodziny. Niekontrolowana i nieleczona androfobia może prowadzić do wycofania się życia społecznego oraz do samobójstwa.

Zobacz też: Jak leczyć fobię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA