Anoreksja zwana jest też jadłowstrętem psychicznym. To choroba psychiczna, której cechą charakterystyczną jest umyślne dążenie do utraty masy ciała. Bliscy anorektyka często długo nie wiedzą, że ich żona, córka, syn czy brat są chorzy. Choroba może pozostawać w ukryciu i być skutecznie maskowana przez chorego.
Anoreksja to choroba śmiertelna!
Anoreksja to temat często poruszany w mediach: chudnące gwiazdy często podejrzewa się o to, że cierpią na tę chorobę. Plotkarskie portale nierzadko naśmiewają się ze sławnych osób, używając stwierdzenie: „wygląda jak anorektyczka”. Często możemy też przeczytać, że jest to choroba zmanierowanych, wychudzonych modelek. Przez to nazwa „anoreksja” spowszedniała i przestała budzić słuszne przerażenie. Tymczasem jest to ciężka choroba śmiertelna, która prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu, a leczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy chory uświadomi sobie, że ma poważny problem. Chorują na nią nie tylko młode kobiety, ba! – nie tylko kobiety…
W Polsce około 2% młodzieży cierpi na anoreksję – u dorosłych chorobę stwierdza się rzadziej, tzn. u mniej niż 1% osób. W naszej galerii znajdziecie 5 mitów na temat anoreksji, które często rozpowszechniają rozmaite media. Nie warto w nie wierzyć, ponieważ to sprawia, że ta niebezpieczna choroba jest bagatelizowana i prowadzi do coraz większej śmiertelności…
Jak rozpoznać u siebie objawy anoreksji?
Czy twoje dziecko ma anoreksję?
Mit nr 1: anoreksja dotyczy tylko młodych osób
Błąd, na anoreksję chorują nawet ludzie w podeszłym wieku. Oczywiście najwięcej chorych jest wśród osób młodych, jednak to nie oznacza, że choroba tylko ich dotyczy. W naszej kulturze, w której nawet u osób po 50. czy 60. roku życia oczekuje się szczupłych sylwetek, prawie każdy jest na diecie. A stąd już prosta droga do zaburzeń odżywiania...
Mit nr 2: anorektyczki są niespełna rozumu i same decydują o tym, by zagłodzić się na śmierć
Osoby, które nie wiedzą, czym jest anoreksja, mają prosty przepis dla chorych, które chcą wyzdrowieć: "po prostu zacznij jeść!". Sugerowanie, że anorektycy są sami sobie winni, jest bardzo krzywdzące. Anoreksja to bowiem choroba psychiczna, jej geneza tkwi głębiej, a jej leczenie nie polega na zmuszaniu się do jedzenia...
Mit nr 3: anoreksja to wyłącznie choroba kobiet
Niestety, mężczyźni też na nią chorują. Wprawdzie znacznie rzadziej, ale anoreksja dotyka także ich. Szacuje się, że mężczyźni stanowią około 6% anorektyków, ale uważa się, że te dane mogą być zaniżone...
Mit nr 4: anoreksja pojawia się tylko w dysfunkcyjnych rodzinach
To kolejny krzywdzący mit. Jeśli jesteś rodzicem dziecka chorującego na anoreksję, nie obwiniaj się za to. Ono potrzebuje teraz twojego wsparcia i pomocy, bo same prawdopodobnie nie da sobie rady. Anoreksja może dotknąć każdego, także osobę wychowującą się w kochającej rodzinie, bo zależy od wielu czynników.
Mit nr 5: anoreksja i bulimia to jedyne znane zaburzenia odżywiania
Niestety, wiele innych groźnych zaburzeń jest ignorowanych. Należy do nich chociażby EDNOS, czyli eating disorders not otherwise specified. To zaburzenia odżywiania nie spełniające przesłanek bulimii i anoreksji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!