Anoreksja - jadłowstręt psychiczny fot. Fotolia

Anoreksja - objawy, przyczyny i leczenie jadłowstrętu psychicznego

Anoreksja to groźna choroba, która poważnie zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Przeczytaj, co powinnaś o niej wiedzieć
/ 16.10.2014 06:59
Anoreksja - jadłowstręt psychiczny fot. Fotolia
W średniowieczu stawiane za wzór bogobojności w związku z ich rzekomym ascetycznym trybem życia, współcześnie diagnozowane w kategoriach chorobowych – dziewczęta i kobiety cierpiące na anoreksję. Jest ich około 10 razy więcej niż ich rówieśników a statystyki mogą przerażać – nie ma drugiego takiego zaburzenia psychicznego o tak wysokiej śmiertelności – w przedziale wiekowym 20 – 30 lat u blisko co piątej pacjentki choroba kończy się zgonem.

Kto jest najbardziej narażony?

U zdecydowanej większości kobiet objawy pojawiają się przed 25 rokiem życia a u co dziesiątej jeszcze przed okresem dojrzewania. Pacjentki przejawiają specyficzne zaburzenia osobowości: obsesyjno-kompulsywne, histrioniczne bądź schizoidalne. Charakterystyczne są również 2 cechy: bardzo duży poziom aspiracji często nieadekwatny wobec realnych możliwości oraz wysoki poziom tłumionej agresji.

Jakie są przyczyny jadłowstrętu psychicznego?

Nie ma jednej wyraźnej przyczyny anoreksji. Oprócz wspomnianych powyżej cech osobowości zaobserwowano, że pacjentki zwykle pochodzą ze specyficznej „rodziny anorektycznej” z dominującą matką (często nadopiekuńczą ale też nie dającą wsparcia emocjonalnego i rozbudzającą nadmierne aspiracje u dziecka) oraz unikającym i wycofanym ojcem. Znaczenie ma również wpływ mediów lansujący wyidealizowaną, szczupłą sylwetkę ciała.

Jakie są objawy anoreksji?

O anoreksji mówimy w przypadku zmniejszenia wagi poniżej 15 % odpowiedniej dla wieku i wzrostu. Standardem jest wskaźnik BMI (body mass index), który oblicza się dzieląc masę ciała  przez kwadrat wysokości – w przypadku anoreksji BMI spada poniżej 17,5 kg/m2. Konsekwencjami przewlekłego obniżenia masy ciała są: Najczęstszą przyczyną zgonu jest niewydolność oddechowo-krążeniowa ale również samobójstwo.

Jak leczyć anoreksję?

Nie ma niestety skutecznych środków farmakologicznych leczących anoreksję. Podaje się je głównie w przypadku stwierdzenia współistniejących innych zaburzeń psychicznych (lękowych, obsesyjno-kompulsywnych, depresji). Rolą lekarza psychiatry jest zidentyfikowanie problemu i pokierowaniu pacjentki na psychoterapię, która w tym wypadku jest podstawową formą pomocy, najczęściej opartej na oddziaływaniu behawioralno-poznawczym, zarówno indywidualnie jak i w grupach. Niezbędna jest również terapia rodzinna, oparta na podejściu systemowym. W przypadku dużego spadku masy ciała (poniżej 75 % wagi należnej) przed podjęciem psychoterapii konieczne jest leczenie w Oddziale Wewnętrznym.
Witold Misztal - psychiatra

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!