„Ale jesteś podobna do mamy!”, „Cały ojciec!” - ile razy słyszałaś takie słowa? Pewnie sporo. Nie jest tajemnicą, że rodzice przekazują nam w genach wieleswoich cech. Dlatego zwykle jesteśmy wizualnie podobne do mamy lub taty. Mamy taki sam kolor oczu, włosów, karnację. Jednak to nie wszystko! Dziedziczmy również niektóre cechy charakteru i skłonności.
Jakie cechy dziedziczmy po rodzicach?
Genetyka jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi nauki. Badacze poświęcają dni, miesiące i lata, by rozwikłać jedną z największych zagadek ludzkości. Co dziedziczymy po rodzicach? Czy to, jakimi jesteśmy osobami to efekt loterii genetycznej? W pewnym sensie tak. Jednak wiele cech, które nas charakteryzują zwyczajnie dostaliśmy w spadku genetycznym po rodzicach, dziadkach, pradziadkach...
Córka umarła na ich oczach. Tuż przed śmiercią rodzinie zrobiono pożegnalne zdjęcie
Które cechy mamy po rodzicach? Naukowcy określili 8 konkretnych rzeczy! Sprawdź na kolejnych stronach galerii!
Źródło: brightside.me
Przeczytaj:
Gdy lęk utrudnia życie… Jak żyć z fobią i czy można ją wyleczyć?
Zwykły pieprzyk czy czerniak? Ten prosty sprawdzian może uratować ci życie
Skłonność do nałogów
Twoja mama lub ojciec pali papierosy? Jest duże prawdopodobieństwo, że ty również będziesz zaczynać dzień od przysłowiowego „dymka”. Naukowcy określili, że geny są w 40-60% odpowiedzialne za podatność na uzależnienia. Chodzi o tzw. gen D2, który jest rodzajem receptora dopaminy. Prawdopodobnie ludzie, u których receptory nie działają odpowiednio dobrze, mają większe skłonności, by sięgać po używki i innego rodzaju środki uzależniające.
Fobie
Wszyscy w waszej rodzinie boją się pająków? To nie zbieg okoliczności! Badania naukowe na myszach dowiodły, że wspomnienia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie, o której do tej pory nie mieliśmy pojęcia.
Badane myszy zostały przeszkolone, aby unikać zapachu kwiatów wiśni. Wpłynęło to na DNA badanych. W rezultacie dzieci i ich wnuki myszy były bardzo wrażliwe na ten zapach. Próbowały go unikać, mimo że nie miały rzeczywistych powodów, aby to robić. Eksperyment pokazał, że traumatyczne doświadczenie może wpłynąć na DNA i zachowania kolejnych pokoleń. Oznacza to, że rodzinny strach przed pająkami może mieć swoje racjonalne uzasadnienie w przeszłości któregoś z waszych przodków.
Introwersja i ekstrawersja
Twoja mama jest zawsze uśmiechnięta, a ludzie uwielbiają przebywać w jej towarzystwie? Również u siebie obserwujesz tę cechę? Odpowiedzialne za to są geny! Niektóre cechy charakteru są nabywane wraz z wiekiem, a niektóre są zapisane w naszym DNA. Na przykład geny WSCD2 i PCDH15 są połączone z ekstrawersją. Więc być może powodem, że ty i twoja mama jesteście tak towarzyskie, jest wasz przodek, który w czasie biesiad zawsze zabawiał wszystkich przy stole.
Podatność na stres
Niektóre osoby są bardziej podatne na stres i tę cechę mogą przenieść na swoje dzieci. Eksperci twierdzą, że jeśli matka jest zestresowana, będąc w ciąży, jej dziecko przyszłości również może łatwo ulegać stresowi. Ponadto, jeśli rodzice przez długi czas byli zestresowani przed poczęciem dziecka, istnieje ryzyko, że przekazali to swojemu potomkowi. Przewlekły stres może uszkodzić chromosomy. Jednak nie ma powodu do paniki: zmiany w DNA związane ze stresem można w pewnym stopniu odwrócić dzięki medytacji i terapii behawioralnej.
Poczucie humoru
Niektórzy uważają, że poczucie humoru jest cechą nabytą, która zależy od środowiska, w którym człowiek dorasta. Jednak podczas badania odkryto, że osoby z krótkim allelem genu 5-HTTLPR częściej wykazują pozytywne reakcje, takie jak uśmiechanie się i śmiech. Osoby z krótkim allelem śmiały się częściej niż ludzie z długim allelem tego samego genu. Wyniki badania potwierdzono przy uwzględnieniu różnych grup wiekowych, płci, pochodzenia etnicznego i depresji.
Muzykalność
Geny mogą odgrywać większą rolę niż praktyka, jeśli chodzi o talent muzyczny danej osoby. Szczególnie przy rozpoznawaniu brzmienia i rytmu. Zbadano bliźnięta jednojajowe i dwujajowe. Okazało się, że w niektórych przypadkach osoby, które praktykowały znacznie więcej, osiągały słabsze rezultaty niż te, którym gra na instrumencie przychodziła naturalnie.
Jeden z bliźniaków ćwiczył o 20 228 godzin więcej niż jego brat, ale nie mógł przekroczyć zdolności muzycznych bliźniaka. Naukowcy wyjaśniają, że talent muzyczny to coś, co dostajemy w genach.
Umiejętność wysypiania się w kilka godzin
Niektórzy ludzie mogą spać mniej niż 5 godzin, a mimo tego funkcjonować normalnie. Chodzi o gen p.Tyr362His, który jest również nazywany genem Thatcher. Brytyjska była premier Margaret Thatcher mogła spać tylko 4 godziny na dobę i nadal czuć się świetnie. Ludzie z takim wariantem genu nie tylko śpią mniej, ale także wykonują zadania umysłowe lepiej, nawet jeśli nie zmrużyli oka przez... 38 godzin!
Umiejętność oszczędzania pieniędzy
Jesteś osobą oszczędną? Podziękuj swoim rodzicom. Skłonność do odkładania pieniędzy w 30% dziedziczymy. Wykazało to badanie opublikowane przez „The Journal of Political Economy”. Okazało się, że niektórzy ludzie są genetycznie bardziej skłonni do oszczędzania pieniędzy - bez względu na poziom ich dochodów, płeć i wykształcenie. Te osoby zwykle rzadziej mają nie tylko złe nawyki finansowe, a także - co zaskakujące - są mniej podatne na otyłość i palenie papierosów. Dzieje się tak, ponieważ dzięki swojemu DNA są bardziej konsekwentne w utrzymywaniu samokontroli.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!