Czy hipochondria jest chorobą?

Jeśli podejrzewasz grzybicę pochwy, idź do lekarza. Zaniedbanie leczenia może być niebezpieczne /fot. Fotolia fot. Fotolia
Hipochondria jest zaburzeniem, polegającym na panicznym lęku przed zachorowaniem na poważną chorobę. Niepokój jest zrozumiały w przypadku prawdziwych objawów, jeśli jednak mamy do czynienia z zaburzeniami hipochondrycznymi, lęki nie są łagodzone przez prawidłowe wyniki badań lekarskich.
/ 02.02.2012 10:42
Jeśli podejrzewasz grzybicę pochwy, idź do lekarza. Zaniedbanie leczenia może być niebezpieczne /fot. Fotolia fot. Fotolia

Hipochondria jest chorobą

Często osoby z hipochondrią są w stanie zrozumieć, że lęki te nie są realistyczne, jednak intelektualne wytłumaczenie sobie sytuacji nie pomaga w redukcji stanów lękowych. Aby lekarz mógł postawić diagnozę hipochondrii, pacjent musi przejawiać zaburzenia na tyle poważne, że choroba nie pozwala na prowadzenie codziennych aktywności takich jak: praca, nauka czy wywiązywanie się z obowiązków rodzinnych.

Przyczyny hipochondrii

 Pacjenci chorzy na hipochondrię skupiają się nie tylko na jednej wybranej jednostce chorobowej, a nawet na kilku. Bardzo często analizują  także nowopoznane schorzenia. Hipochondryk interpretuje normalne działanie organizmu jako objawy poważnej choroby. Według niektórych teorii jest to osoba nadwrażliwa na fizyczne odczucia. Według innych teorii, odczucia dla hipochondryka nie są bardziej intensywne, jednak sposób myślenia chorego sprawia, że w związku z nimi pojawia się lęk niewspółmierny do ewentualnego zagrożenia.

Potrzeba konfrontacji

Nawet 1-5% populacji może zmagać się z problemem hipochondrii. Aby ulżyć objawom, osoby cierpiące na hipochondrię dzielą się z innymi informacjami na ich temat. Szukają informacji na temat zaburzeń w książkach i internecie, często udają się na wizyty lekarskie, nawet do kilku specjalistów, by potwierdzić swoje wątpliwości. W niektórych przypadkach reagują unikaniem sytuacji, które mogą przypominać o chorobie lub śmierci.

Zobacz także: Hipochondria – kiedy staje się prawdziwą chorobą?

Leczenie zaburzeń hipochondrycznych

Diagnoza hipochondrii zazwyczaj rozpoczyna się od jednego z lekarzy, który zaniepokojony wyolbrzymianiem objawów przeprowadzi dalszą diagnostykę psychologiczną pod kątem zaburzeń lękowych i hipochondrii.

Bardzo pożyteczna w terapii hipochondrii jest psychoterapia połączona ze wsparciem lekarza klinicysty.

Lekarz w miarę możliwości będzie starał się  kontrolować pacjenta na krótkich, lecz częstych wizytach, przeprowadzi badania screeningowe oraz rozwieje wątpliwości co do objawów.

Polecamy także serwis diagnostyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA