Skąd się bierze lęk? - czynniki biologiczne

O migrenie przewlekłej mówimy, gdy pacjent cierpi z powodu dolegliwości bólowych więcej niż 15 dni w ciągu miesiąca przez trzy kolejne miesiące
Czynniki biologiczne warunkują nasze samopoczucie i zachowanie w takim samym stopniu, jak emocje i cechy charakteru. W przypadku skrajnych przejawów lęku społecznego do procesów biologicznych uznawanych za czynniki wpływające na powstawanie lęku zaliczają się m.in. dobór naturalny lub procesy ewolucji.
/ 01.02.2011 10:13
O migrenie przewlekłej mówimy, gdy pacjent cierpi z powodu dolegliwości bólowych więcej niż 15 dni w ciągu miesiąca przez trzy kolejne miesiące

Ważna teza

W 1994 roku ukazała się książka doktora Randolpha Nessego i doktora George’a Williamsa pod tytułem Why We Get Sick: The New Science of Darwinian Medicine. Główna teza tej książki brzmi następująco: wiele dolegliwości nękających człowieka rozwinęło się zgodnie z tymi samymi prawami doboru naturalnego, które, jak się uznaje, przyczyniły się do rozwoju bardziej „pozytywnych” aspektów ewolucji człowieka.

Zobacz też: Czy stres wywołuje lęki z przeszłości?

Dobór naturalny — funkcja ewolucyjna lęku społecznego

Dobór naturalny to proces, w ramach którego przedstawiciele gatunku najlepiej adaptujący się do warunków środowiskowych mają największe szanse na rozmnażanie, dzięki czemu dany gatunek stopniowo się rozwija i może przetrwać przez dłuższy czas.

Autorzy książki skupiają się na tym, w jaki sposób szereg kłopotliwych dolegliwości, takich jak katar sienny, przeziębienie i gorączka oraz ból powodowany przez urazy służy ochronie przed potencjalnym zagrożeniem.

Przykładowo, te same mechanizmy, które wywołują alergie, przeziębienia i gorączkę, mogą pomóc organizmowi w pozbyciu się niebezpiecznych toksyn i wirusów pasożytniczych. Ból będący wynikiem urazu to znak ostrzegawczy, który powstrzymuje nas przed wykonywaniem ruchów mogących pogłębić uraz. Nesse i Williams omawiają także rolę, jaką odgrywa ewolucja i dobór naturalny w predysponowaniu człowieka do rozwijania problemów na tle lękowym.

Zobacz też: Jakie są źródła lęku przed publicznymi wystąpieniami?

Fragment pochodzi z książki „Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem?” autorstwa Martina M. Anthony’ego i Richarda P. Swinsona (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA