Większość dzieci chciałaby mieć swojego zwierzaka – najczęściej wybór pada na psa

Czy kupić dziecku zwierzaka?

Większość dzieci chciałaby mieć swojego zwierzaka – najczęściej wybór pada na psa. Wielu rodziców nie wyraża na to zgody. Oto sposób na osiągnięcie kompromisu rozmową a nie kłótnią, wymianą argumentów a nie oskarżeń.
/ 02.11.2010 10:03
Większość dzieci chciałaby mieć swojego zwierzaka – najczęściej wybór pada na psa

Zadanie 1

Jeśli dziecko chce mieć zwierzę, a rodzice się na to nie zgadzają, zamiast kategorycznego „NIE”, proponuję, by każda ze stron spisała argumenty przemawiające za posiadaniem zwierzęcia i strony negatywne tej decyzji.

Zadanie 2

Niech każdy porozmawia z właścicielami różnych zwierząt – policzcie koszty utrzymania zwierzęcia i czas potrzebny na opiekę nad nim.

Zadanie 3

Zwróćcie uwagę na wiek dziecka, w którym rodzice decydują się kupić mu zwierzę.

Zobacz też: Co sprawia, że dziecko zyskuje niezależność?

Zadanie 4

Zróbcie grafik zajęć każdego z członków rodziny – zobaczcie kto i kiedy mógłby się opiekować zwierzęciem.

Zadanie 5

Zróbcie krótką charakterystykę kilku domowych zwierząt – szczególnie zwróćcie uwagę na warunki życia, jakich wymagają poszczególne zwierzęta i czy możliwe jest zapewnienie ich w domu.

Zobacz też: Jak ważna jest dla dziecka empatia?

Zadanie 6

Niech każda ze stron wybierze najważniejszy powód – rodzice dlaczego nie mogą się zgodzić na zwierzę, dzieci – dlaczego pragną mieć zwierzaka.

Czytaj więcej na dziecko.wieszjak.polki.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!