Choć łysienie prędzej czy później dotyka większości mężczyzn, nadal pozostaje powodem do wstydu. Dlaczego mężczyźni wstydzą się łysienia? Kto jest najbardziej podatny na pogorszenie samooceny z tego powodu? Czy jest szansa na wyleczenie tego problemu? Przeczytaj!
fot. Fotolia
Dlaczego mężczyźni wstydzą się łysienia?
Przez setki lat naszej historii obfite włosy symbolizowały witalność, zdrowie i męskość. Ich strata mogła świadczyć o podporządkowaniu, utracie indywidualności, a nawet impotencji i niedołęstwiei. Trudno więc się dziwić, że łysienie może mieć istotny wpływ na poczucie własnej wartości. Mężczyźni uważają, że od kondycji ich włosów w dużej mierze zależy ogólna ocena ich atrakcyjności, także seksualnej. Idąc tym tropem, jasne jest, że łysienie może w istotny sposób wpływać na samoocenę – twierdzi dermatolog dr n. med. Marek Antiszko.
Kogo najbardziej „boli” problem nadmiernego wypadania włosów?
Choć istnieje wiele czynników, które wpływają na pogorszenie samopoczucia i samooceny, dla wielu mężczyzn łysienie znajduje się na jednym z pierwszych miejsc. Kto jest najbardziej podatny na nieprzyjemne skutki psychologiczne łysienia? Naukowcy wysnuwają następujące wnioski:
Piękni i młodzi
Młodsi mężczyźni są zdecydowanie bardziej wrażliwi na rozpoczynający się proces utraty włosów. Ich wygląd zaczyna się różnić od rówieśników w sposób nieakceptowany społecznie.
Samotni
Mężczyźni, którzy nie są w związkach, uważają, że w przypadku nadmiernego wypadania włosów ich atrakcyjność maleje, co jednocześnie wpływa na zmniejszenie szansy na randki i nawiązanie bliższych relacji.
Podatni na opinię
Mężczyźni, którzy mają ogromną potrzebę aprobaty społecznej, w sposób szczególny zwracają uwagę na to, jak widzą ich inni. Dlatego też swoją psychologiczną uwagę skupiają na tych aspektach, które inni mogą oceniać. Włosy są jednym z ważnych, widocznych cech wyglądu, stąd łysienie będzie dla nich nie lada problemem psychologicznym.
Dbający o wygląd
Na koniec prawda oczywista – mężczyźni, którzy inwestują w swój wygląd, traktując go jako źródło poczucia własnej wartości, są bardziej podatni na niekorzystne zmiany kondycji swoich włosów.
Zaakceptować, ukrywać czy walczyć?
Osoby z łysieniem androgenowym mają do wyboru 3 opcje: akceptację choroby i rezygnację z działania, ukrywanie problemu lub podjęcie wyzwania i rozpoczęcie leczenia. Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia łysienia androgenowego. Jedną z nich jest przeszczep mieszków włosowych, jednak to metoda inwazyjna i wymaga rekonwalescencji, poza tym jest to dosyć kosztowny zabieg. Kolejną metodą jest stosowanie różnych środków wspierających porost włosów. Musimy jednak pamiętać, że łysienie androgenowe to choroba, która wymaga leczenia lekami. W tej sytuacji nie wystarczą jedynie kosmetyki czy suplementy diety.
Na podstawie materiałów prasowych Loxon
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!