Depresja współpracownika - objawy, jak zareagować, co robić?

praca za biurkiem fot. Fotolia
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym częściej możemy zauważyć u siebie lub innych gwałtowne zmiany nastroju, uczucie przemęczenia i znudzenia. Problem zaczyna się jednak wówczas, gdy taki stan trwa przez dłuższy okres czasu i zaczyna wpływać na życie osobiste i zawodowe.
/ 03.01.2019 13:11
praca za biurkiem fot. Fotolia

Zaburzenia depresyjne charakteryzują się przede wszystkim obniżeniem nastroju oraz napędu psychoruchowego, utratą zainteresowań, odczuwaniem winy a także poczuciem lęku. Jest to choroba, które może dotknąć każdego. Szacuje się, że na depresję cierpi około 10% populacji.

Mówiąc o depresji częściej skupiamy się jednak na jej wpływie na życie osobiste, zapominając zupełnie  o życiu zawodowym.

Pracownik w depresji

Pracownika w depresji charakteryzuje kilka łatwo dostrzegalnych cech. Osoba taka staje się przede wszystkim  wroga i drażliwa w stosunku do współpracowników. Bardzo źle znosi nawet najmniejszą krytykę ze strony innych i jednocześnie odrzuca wszelkie oferty pomocy. Najczęściej wycofuje się zupełnie z życia towarzyskiego firmy, tłumacząc się zmęczeniem i nadmiarem innych obowiązków.

Zmienia się także diametralnie jej podejście do pracy. Uczucie bezsilności nie pozwala na szybkie i prawidłowe podejmowanie decyzji, człowiek jest zdecydowanie mniej produktywny, ma trudności z koncentracją i w związku z tym popełnia znacznie więcej błędów. Wyczerpanie sytuacją często skutkuje ucieczką – osoba w depresji nieustannie się spóźnia, nie chce brać udziału w przygotowaniu projektów, ciągle korzysta z urlopów zdrowotnych.

Pamiętaj, jeżeli zauważysz u kogoś takie objawy, utrzymujące się, a nawet nasilające z biegiem czasu, nie należy ich ignorować.

Depresja - gdzie szukać pomocy?

Jak zareagować w przypadku depresji współpracownika?

Przede wszystkim nie należy zmieniać zachowania w stosunku do tej osoby. Okazywanie szacunku to podstawa podtrzymania kontaktu. Człowiek dotknięty depresją ma i tak bardzo niskie poczucie własnej wartości. Innym ważnym elementem jest chwalenie kolegi. Staraj się podkreślać znaczenie jego pracy oraz wkład w rozwój firmy.

Należy również rozmawiać i zachęcać znajomego do uzyskania profesjonalnej pomocy. Ta część zadania jest niewątpliwie najtrudniejsza i prawdopodobnie wielokrotnie spotkamy się z negatywną reakcją naszego rozmówcy, ale nie zrażajmy się, pamiętając, że od naszej cierpliwości może zależeć czyjeś zdrowie i życie.

Zobacz też:
Motywacja w leczeniu depresji
Jakie są objawy depresji?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA