Dostrzeż pozytywne wydarzenia
Czasem wydaje nam się, że w naszym życiu przeżywamy więcej negatywnych emocji niż pozytywnych. Być może dzieje się tak dlatego, że emocje negatywne są dla nas wyraźniejsze, a do pozytywnych łatwiej się przyzwyczajamy. Dlatego, w dostrzeganie pozytywnych emocji musimy włożyć więcej wysiłku. To oznacza jednocześnie, że mamy wpływ na to, co i jak przeżywamy. Możemy starać się dostrzegać dobre rzeczy, które nam się przydarzają. To, że siedzimy wygodnie, jest nam ciepło, że zjedliśmy dobry posiłek, że możemy porozmawiać z kimś dla nas ważnym.
Możemy również sami stwarzać okazję do przeżywania przyjemności – starać się robić to, co sprawia nam przyjemność. Może lubisz chodzić do kina lub czerpiesz przyjemność ze spaceru w pobliskim parku?. Możemy też gromadzić te dobre wspomnienia i wracać do nich w wybranych momentach – umówić się ze sobą, że zakładamy „bank pozytywnych wspomnień“. Tylko my decydujemy, co się w nim znajdzie. Czy to będzie pierwsze spotkanie z mężem? A może wspomnienie wypitej wspólnie z przyjaciółką filiżanki dobrej kawy w niedzielne popołudnie? Tak naprawdę w życiu zdarza nam się więcej rzeczy pozytywnych niż negatywnych , to od nas zależy na czym się koncentrujemy.
Wykorzystaj moc wyobraźni
Warto także docenić ogromną siłę, jaką ma w sobie wyobraźnia. Arnold Lazarus – znany amerykański psycholog - widzi w wyobraźni ważne narzędzie na drodze do zmian i do poprawiania jakości swojego życia. Dowiedziono, że dobry wpływ na nasz nastrój ma poczucie panowania nad okolicznościami oraz sprawność i skuteczność w działaniu. Stąd pomysł Lazarusa, aby wyobrażać sobie to, w czym jesteśmy dobrzy. Wystarczy znaleźć rzecz, którą dobrze robimy. To może być coś na pierwszy rzut oka niewielkiego. Może pieczemy smaczną szarlotkę lub szybko piszemy na klawiaturze?
Dbaj o siebie kompleksowo
Wiemy, że mamy wpływ na to, jak dbamy o swoje zdrowie, o swoich bliskich i swoje mieszkanie. Warto pamiętać że może też dbać o swoje emocje i nastrój. Mamy na to wpływ i wiele narzędzi.
Agata Seweryn – psycholog, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię indywidualną.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!