Dominująca matka - jak naprawić relacje z zaborczą matką

Dominująca matka fot. Fotolia
Przez całe życie stara się podporządkować cię sobie. Nie chcesz, by nadal tobą sterowała? Podpowiadamy, jak możesz to zmienić
Marta Wilczkowska / 19.03.2014 12:20
Dominująca matka fot. Fotolia
Więź dominującą matki z córką jest pełna zawiłości. Rodzicielska troska, miłość i oddanie przeplatają się bowiem z ogromną zaborczością. Przeczytaj więcej o tym, jak radzić sobie z taką relacją!

Jak relacja z dominującą matką wpływa na życie jej dorosłych dzieci?

Córka traci poczucie własnej wartości, przestaje wierzyć w siebie. Trudno jej wyobrazić sobie, że w jakiejkolwiek sytuacji mogłaby postąpić inaczej niż chce matka. Uzależniona od niej emocjonalnie, z jednej strony obawia się ją ranić forsowaniem swojej woli, z drugiej – matczyny despotyzm budzi w niej coraz bardziej wrogie uczucia. Gdy słyszy: „To dla twojego dobra” – cierpnie jej skóra. Stale wpędzana w poczucie winy („Ja się tak staram, a ty...”), nie wie, jak skutecznie przeciwstawić się takiej tyranii. Te problemy nie są ci niestety obce? Gorąco pragniesz uzdrowić swoje relacje z matką, by móc wreszcie zacząć żyć na własny rachunek? Na szczęście na zmianę nigdy nie jest za późno!

Jak ułożyć relacje z dominującą matką?

Na początku najważniejsze jest uświadomienie sobie zgubnego wpływu na własne życie zaburzonej relacji z matką. Kiedy wiemy, że jesteśmy krzywdzone i manipulowane, łatwiej jest nam zacząć działać.
  1. Bądź silna i stanowcza. Choć początkowo może być to dla ciebie trudne, skończ z uleganiem we wszystkim matce. Zamiast pokornie słuchać tego, co mama ma do powiedzenia, realizuj własne potrzeby, marzenia czy plany. Ona żąda podporządkowania? Pamiętaj, stoi za tym jej chęć kontrolowania cię za wszelką cenę. Nie bój się otwarcie powiedzieć, jak się czujesz w związku z jej zachowaniem („Mamo, to mnie złości. Oczekuję od ciebie przyjaznego wsparcia, a nie ciągłej krytyki i pouczeń”).
  2. Uwolnij się od poczucia winy. Nie przejmuj się, gdy na twoje próby usamodzielnienia się mama reaguje obrazą. Twierdzi, że należy jej się od ciebie więcej troski i czułości, niż jej ofiarujesz? Nie unoś się i nie krzycz na nią (dałabyś jej pretekst, by znów cię obwiniała), tylko spokojnie zdemaskuj jej intencje („To szantaż emocjonalny, więcej tego nie rób”). Pamiętaj, takim postępowaniem wcale nie krzywdzisz matki. Bronisz tylko swojego prawa do szczęścia i samostanowienia.
  3. Szukaj fachowej pomocy. Gdy widzisz, że twoje starania spełzają na niczym, bo mama okopała się na swojej dominującej pozycji i nie zamierza niczego w waszej relacji zmieniać, skonsultuj się z psychologiem. Czasem już kilka spotkań ze specjalistą wystarcza, aby lepiej rozeznać sytuację, wzmocnić się psychicznie i sięgnąć po radykalniejsze rozwiązania, dotąd nawet nie rozważane. Jednym z nich może być np. ograniczenie kontaktów z despotyczną matką.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Anny Leo-Wiśniewskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!