Empatia, czyli zdolność współodczuwania. Jak ją rozwijać?

przyjaźń, uczucia, empatia fot. Adobe Stock
Empatia to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, ich sposobu myślenia i patrzenia na rzeczywistość. Każdy z nas jest empatyczny, chociaż w innym stopniu. Jak rozwijać tę umiejętność?
Marta Słupska / 23.05.2018 14:12
przyjaźń, uczucia, empatia fot. Adobe Stock

Czym jest empatia, dlaczego jest ważna na co dzień i jak ją rozwijać? Rozmawiamy z Jacem Jakubowskim, jednym z organizatorów Festiwalu „Empatia w działaniu”, trenerem i super­wizorem treningu psychologicz­nego rekomen­dowanego przez Pol­skie Towarzystwo Psychologiczne.

Jak ważna jest dla dziecka empatia?

Czym jest empatia?

Jac Jakubowski: Empatia jest naturalnym wyposażeniem każdego człowieka. W naszym mózgu działają systemy lustrzane, które pozwalają nam odbierać stany uczuciowe, rozumieć sposób rozumienia i odbierania rzeczywistości przez drugiego człowieka.  

Dlaczego empatia jest ważna w codziennym życiu?

Empatia jest obiektywnym elementem życia codziennego. Działa automatycznie w momencie nawiązania jakiegokolwiek kontaktu z drugą osobą. Ważne jest „zarządzanie" własną uważnością empatyczną: świadome słuchanie, ale też umiejętność zdystansowania, a nawet odcięcia się od cudzych przeżyć. Elementem uważności jest także umiejętność tzw. decentracji, czyli „wejścia w cudze buty", zrozumienia sposobu myślenia i postrzegania świata. 

Czy Pana zdaniem empatia pomaga czy przeszkadza na co dzień?

Wyzwaniem rozwojowym każdego człowieka jest osiąganie dojrzałości empatycznej. Jeżeli człowiek nie pracuje nad samoświadomością i sztuką uważności, procesy empatyczne mogą męczyć, uruchamiać niezrozumiałe procesy, tworzyć trudne społecznie sytuacje.  

Kim jest empatyczny człowiek?

Tak naprawdę każdy jest empatyczny. Jednak pod pojęciem „empatyczny człowiek" rozumiemy kogoś, kto jest wrażliwy na cudze potrzeby i uczucia, angażuje się w pomaganie innym, potrafi zrozumieć czyjeś racje, stanowisko czy sposób rozumowania.  

Na czym polega współpraca oparta na empatii (WE)?

Żyjemy w potężnym przełomie cywilizacyjnym. Jednym z jego przejawów jest niezwykła współzależność. Organizacje, firmy, a w korporacjach kolejne działy specjalizują się coraz bardziej. Współpraca staje się podstawowym wyzwaniem – wzajemne zrozumienie jest warunkiem produktywności i efektywności prawie każdego działania.    

Czy empatia to coś, z czym się rodzimy, czy możemy się jej nauczyć? A jeśli tak, to jak?

Empatia jest cechą wrodzoną. Można ją rozwijać poprzez ćwiczenie uważności, koncentrację na zrozumieniu innych. Istnieje szereg ćwiczeń i technik, które są do tego przydatne. W naszej organizacji prowadzimy np. TRUE, czyli Trening Rozwoju Uważności Empatycznej. Daje dużo satysfakcji osobistej, a w biznesie poprawia efektywność pracy.

Polecamy:
Po co nam empatia i jak pomaga w biznesie? Już wkrótce rusza niezwykły Festiwal „Empatia w działaniu”!
Ile procent empatii jest w tobie? [psychotest]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA