Erystyka - prowadzenie sporów

Poznaj chwyty, dzięki którym można wygrać prawie każdy spór!
/ 21.03.2016 17:54

Poznaj chwyty, dzięki którym można wygrać prawie każdy spór!

Erystyka - prowadzenie sporów

Fot. Depositphotos

Erystyka wywodzi się z przekonania, że człowiek jest z gruntu zły. Gdyby było inaczej, to nie starałby się za wszelką cenę dowodzić swoich racji, a jedynie poszukiwałby prawdy. Nie byłby próżny do tego stopnia, żeby wymyślić erystykę właśnie - czyli sztukę, dzięki której może wygrać prawie każdy spór, postawić na swoim i poczuć dziką satysfakcję, choć jego poglądy daleko odbiegały od prawdy. Chęć zwycięstwa za wszelką cenę jest tak silna, że powstały dziesiątki wariantów prowadzenia sporów. Prezentujemy kilka z nich.

Sztuczka retorsjo argumenti

Jest iście błyskotliwym wynalazkiem. Polega ona na tym, że ten sam argument, którym posługiwał się przeciwnik stosujemy przeciw niemu. Proste? Oto przykład: "to jeszcze dziecko, trzeba mu pobłażać", kontra: "właśnie dlatego, że to jeszcze dziecko, trzeba je ukarać, żeby nie zakorzeniły mu się złe nawyki".

Doprowadzenie przeciwnika do złości

Wyprowadzenie przeciwnika z równowagi daje też całkiem dobre wyniki, bowiem rozjuszony rozmówca nie jest w stanie prawidłowo rozumować i gubi się we własnych sprzecznych wypowiedziach. Można danego delikwenta wyprowadzić z równowagi bezczelnym zachowaniem lub nieuzasadnionymi i niesprawiedliwymi oskarżeniami.

Argumentum ad verecundiam 

Sposób, dzięki któremu nie musimy niczego uzasadniać, wystarczy powołać się na autorytety (najlepiej odpowiadające przekonaniom przeciwnika). Warto jednak pamiętać, że im bardziej ograniczone są wiadomości rozmówcy, tym więcej posiada on autorytetów, natomiast jeśli jest na wysokim poziomie intelektualnym, ma ich bardzo mało lub nie ma wcale.

Działanie na wolę, a nie na intelekt

Możliwość odstraszenia przeciwnika od swojej teorii, dzięki działaniu na wolę, a nie na intelekt. Polega ona na tym, że dajemy do zrozumienia rozmówcy, iż jeśli jego zdanie zwycięży, zaszkodzi jego własnym interesom. Wówczas odrzuci ją tak szybko jak tylko to możliwe. Przykład: duchowny broni jakiegoś filozoficznego dogmatu - wystarczy tylko zwrócić uwagę, że jego wypowiedź godzi bezpośrednio w jakiś podstawowy dogmat kościoła i spór jest wygrany...

Źródło: MW Media

 

Zobacz także

10 oznak, że jesteś w związku idealnym!
Chcesz uratować związek? Przyjrzyj się temu, jak ze sobą rozmawiacie
Kryzys w związku - po ilu latach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA