Jak pokonać lęk - porady psychiatry

Jak pokonać lęk fot. Fotolia
Codziennie budzisz się z uciążliwym uczuciem niepokoju? Być może cierpisz na zaburzenie lękowe uogólnione. Przeczytaj, jak sobie z nim poradzić
/ 23.04.2019 15:00
Jak pokonać lęk fot. Fotolia

Imponują nam osoby emanujące „siłą spokoju”, życzymy sobie „spokojnej nocy” a wybierając się na urlop aby dano nam „święty spokój”. Bo dla wielu poczucie wewnętrznego rozluźnienia choćby przez krótki czas jest wartością nadrzędną. Dla kilku procent ludzkości (dwa razy częściej kobiet) uporczywy lęk stanowi najczęściej przeżywaną emocję każdego dnia. Kiedyś klinicyści nazywali to „nerwicą lękową”, dziś mówimy o zaburzeniu lękowym uogólnionym (ang. Generalized anxiety disorder (GAD)). 



Czym jest uporczywe uczucie lęku?

Pacjenci doświadczają uporczywego niepokoju, który pojawia się niezależnie od przyczyn zewnętrznych chociaż te, zwłaszcza przewlekłe sytuacje stresowe w domu czy pracy, mogą znacznie nasilić lęk. Występuje ciągła obawa przed codziennymi trudnościami, nieuzasadnione zamartwianie się i widzenie „szklanki w połowie bardziej pustej niż pełnej”. Czasem obok uczucia niepokoju pojawia się drażliwość, huśtawki nastroju i stałe poddenerwowanie. Pacjenci mają problemy ze snem, czasem chudną bądź przeciwnie – tyją „zajadając stres”. Nierzadko  skarżą się na „fatalną pamięć” i „brak koncentracji”. Doznają częstych napięciowych bólów głowy, biegunek bądź kłucia i ściskania w klatce piersiowej.

Jak pokonać lęk?

Ciężko jest żyć, gdy cały świat przypomina wielki poligon wojskowy, a każdy dzień wydaje się być walką o przetrwanie. Trudno wówczas zauważyć, że przykre i rzeczywiście groźne sytuacje życiowe są rzadkie a dominują zdarzenia obiektywnie neutralne. Cóż z tego że rozum o tym wie, skoro emocje i ciało reagują inaczej, wbrew woli i pragnieniom pacjenta? W takiej sytuacji warto poszukać profesjonalnej pomocy.

Pomoc osobom cierpiącym z powodu lęku uogólnionego przebiega dwutorowo:

Leki

Medycyna oferuje aktualnie całkiem sporą gamę leków o działaniu przeciwlękowym (anksjolitycznym), które powodują dość szybki i wyraźny efekt lecznicy. Różnią się one poszczególnymi parametrami (siłą działania, objawami niepożądanymi, potencjałem uzależniającym, sposobem dawkowania, itp.). Aktualnie najbardziej preferowane są leki z grupy SSRI lub SNRI, nowoczesne, nie uzależniające, o dobrym profilu bezpieczeństwa i tolerancji, wygodnym dawkowaniu zwykle raz na dobę, kuracja miesięczna nie jest droga.

Psychoterapia

Ponieważ doświadczane przez pacjenta objawy są odzwierciedleniem jego wewnętrznych konfliktów psychicznych, nieuświadomionych i przez to wymykających się racjonalnej kontroli, psychoterapia prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę (najczęściej jest nim magister psychologii) może pomóc w identyfikacji błędnych schematów myślenia, wpływających na postrzeganie otaczającego świata i własnych reakcji emocjonalnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!