Jak pomóc rodzinie po samobójczej śmierci któregoś z jej członków?

Samobójstwo brata, siostry, dziecka lub rodzica to traumatyczne przeżycie i sytuacja, która wymaga od najbliższych wsparcia i współczucia. Jak pomóc rodzinie po samobójczej śmierci któregoś z jej członków? Jakich reakcji od najbliższych oczekuje pogrążona w żałobie rodzina?

fot. Fotolia

Lista zasad dotyczących wsparcia osób po stracie

  1. Nie zostawiaj rodziny bez wsparcia – zatroszcz się o to, czy czegoś potrzebują, zaoferuj swoją pomoc. Wystarczy zapytać: „w czym mogę pomóc?” i słuchać.
  2. Nieraz najważniejszą rzeczą w danym momencie może być samo BYCIE przy członkach rodziny. Jeśli brakuje nam słów, wystarczy wziąć daną osobę za rękę, przytulić. Ten gest i cisza mogą mieć szczególną wartość dla pogrążonych w smutku. Mają wówczas poczucie, że nie są sami w swoim bólu i nie są odrzuceni z powodu charakteru śmierci członka rodziny.
  3. Nie oceniaj rodziny, ale okazuj jej współczucie z powodu przeżywanego cierpienia – ich żałoba może być większa od żałoby po naturalnej śmierci bliskiego. Postawa negatywna i oceniająca może zwiększyć ich cierpienie i osamotnienie.
  4. Okazuj zainteresowanie dalszym życiem członków rodziny, pytaj o samopoczucie. Jest to ważne szczególnie przez kilka tygodni od wydarzenia, kiedy najbardziej mogą się oni obawiać odrzucenia.
  5. Zachęcaj do rozmowy o wydarzeniu. Osoby najbliższe samobójcy mają zwykle potrzebę kontaktu z ludźmi, którzy potrafią i nie boją się o tym rozmawiać. Sami jednak odczuwają wstyd i niepewność dotyczącą nastawienia do nich ze strony otoczenia po tym co się stało. To powoduje, że osoby te często wycofują się i nie zaczynają rozmowy. Kiedy delikatnie zachęcimy je do podzielenia się swoimi przeżyciami, nasza reakcja może być dla nich wskazówką, że chcemy ich zrozumieć, że są dla nas ważni i nie chcemy ich odrzucić.
  6. Słuchaj i pozwalaj wyrażać wszystkie pojawiające się uczucia. Członkom rodziny w żałobie zazwyczaj towarzyszyć będzie gniew, poczucie winy, samooskarżanie, wyrzuty skierowane do Boga, płacz, czasem także krzyk, przeklinanie albo śmiech (on też pozwala na zmniejszenie napięcia). Każdy członek rodziny ma prawo do swoich indywidualnych odczuć, zachowań, myśli.
  7. Utrzymuj nadal w miarę regularny kontakt z członkami danej rodziny, zwłaszcza, gdy był on wcześniej dobry i częsty. Oni bardzo tego potrzebują, lecz zwykle obawiają się stygmatyzacji społecznej i izolują się. Zostawienie rodziny „samej sobie” może potwierdzić tylko ich obawy, że są źli i winni tego, co się stało.

Zobacz też: Śmierć dziecka - jakiego wsparcia oczekuje rodzic?

Dlaczego wsparcie jest potrzebne?

Na podstawie analizy wypowiedzi grupy Kanadyjczyków, którzy w wyniku samobójstwa utracili kogoś bliskiego, ustalono, że odczuwali oni potrzebę uzyskania wsparcia i pomocy, aby:

  • przeanalizować zaistniałą sytuację;
  • poradzić sobie z problemami rodzinnymi, jakie wynikły po samobójstwie;
  • uporządkować stosunek do samego siebie;
  • porozmawiać o tym samobójstwie;
  • uzyskać rzetelne informacje na temat zagadnienia samobójstwa i jego skutków;
  • znaleźć bezpieczne miejsce do podzielenia się swoimi odczuciami;
  • zrozumieć i skonfrontować się z reakcjami innych ludzi na samobójstwo;
  • uzyskać poradę w sprawach praktycznych/socjalnych.

Zobacz też: Jak uratować osobę z myślami samobójczymi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA