Ktoś, kto się wstydzi, może myśleć: „jeśli dowiesz się, jaki naprawdę jestem, nie będziesz chciał mieć ze mną do czynienia“. To, co wspiera takie zawstydzenie, to myśl, że nie jest się wystarczająco dobrym (wystarczająco mądrym, ładnym, radzącym sobie...). Przekonanie to bierze się z naszej wrażliwości.
Jak poprawić samoocenę - zaakceptuj swoje niedoskonałości
Brene Brown, po przeprowadzeniu sześcioletnich badań nad wstydem, doszła do wniosku, że tym, co odróżnia ludzi z wysokim poczuciem własnej wartości, od tych z niskim, jest odwaga bycia niedoskonałym, współczucie dla siebie i innych oraz akceptacja tego, kim się jest zamiast skupienia na tym, kim powinno się być. Z takim nastawieniem ludzie tworzą związki, w których mieli mogą prezentować się w prawdziwym świetle bez lęku o odrzuceniu.
Jak poprawić samoocenę - nie walcz ze sobą
Brene Brown radzi, aby nie walczyć z poczuciem słabości, bo odrzucając ją, jednocześnie odrzucamy też wszelkie dobre emocje i znieczulamy się na obie strony życia – negatywną, ale i pozytywną. Nie potrafimy bowiem wybierać tego, co będziemy czuć i decydować się na odczuwanie tylko jednej - dobrej strony siebie i życia.
Być może następnym razem, zanim ukarzesz się za to, że nie sięgasz ideału, powiedz do siebie: „Pozwalam sobie na bycie niedoskonałym, ale przecież mam narzędzia do radzenia sobie. Jestem warty miłości i przynależności. Jestem wystarczająco dobry“. To może być pierwszy krok ku polepszeniu samooceny.
Czytaj także:
Jak odzyskać radość życia?
3 sposoby, jak uczyć się na błędach
Jak zwiększyć pewność siebie?
Jak pozbyć się negatywnych myśli?
Agata Seweryn – psycholog,przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię.
3 sposoby, jak uczyć się na błędach
Jak zwiększyć pewność siebie?
Jak pozbyć się negatywnych myśli?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!