Nie tylko możemy porównać się z sąsiadką, ale z całą setką modelek, aktorek i piosenkarek. Podobnie jest w świecie zawodowym - firmy stają się globalne, więc jakość swojej pracy możemy zobaczyć na tle osób z całego świata. Nawet jeśli nie pytamy jak nam idzie! Portale społecznościowe i branżowe zapewnią nam komplet informacji. Efekt ten wspierają pracownicze systemy ocen okresowych. Co chwilę ktoś sprawdza czy mieścimy się tej lub innej normie.
Po powrocie do domu możesz obejrzeć w telewizji krótki reportaż o doskonałych, wypoczętych matkach, które rewelacyjnie godzą pracę zawodową i prowadzenie domu. Na pewno też znajdziesz podobny artykuł w jednej z czytanych przez ciebie gazet uzupełniony o informacje jak mieć udany związek i seks. Dorównywanie tym wszystkim standardom może okazać się frustrujące. Co chwilę w porównywaniu się ja - inni coś wychodzi na naszą niekorzyść.
Zastanów jakie są Twoje kategorie, co dla Ciebie jest ważne. Być może nikt tak jak Ty nie bawi się z dziećmi, nie potrafi upiec sernika, wytrzymale ćwiczyć, realizować się w pracy? Porównywanie się do innych niesie ze sobą pułapkę, że znajdzie się ktoś kto robi to lepiej. Stąd propozycja – najlepiej porównywać się do siebie na przestrzeni czasu. Jaka byłam, co potrafiłam kilka lat, miesięcy temu? Jak mi szło to za pierwszym razem, a jak mi idzie teraz kiedy już mam doświadczenie.
Czytaj także:
Jak cieszyć się z małych rzeczy?
Czy gestami można ukryć nieśmiałość?
3 kroki, jak pozbyć się negatywnych myśli
Jak lepiej zarządzać czasem?
Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.
Czy gestami można ukryć nieśmiałość?
3 kroki, jak pozbyć się negatywnych myśli
Jak lepiej zarządzać czasem?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!