1. Wejdź w stan spójności (harmonii) serca i umysłu
Pielęgnuj w sobie pozytywne uczucia i emocje. Możesz wykorzystać w tym celu poniższe ćwiczenie.
Skieruj uwagę do środka klatki piersiowej (możesz położyć tam swoją dłoń). Zacznij oddychać w kierunku serca, wdychaj do serca i wydychaj do serca. Zrób kilka takich spokojnych oddechów. Teraz pomyśl o kimś, kogo kochasz, lubisz, dla kogo czujesz wdzięczność. Możesz również pomyśleć, o jakimś pięknym miejscu. Poczuj to uczucie miłości i wdzięczności, które wypełnia twoje serce. Przez kilka kolejnych minut utrzymuj przyjemne obrazy w umyśle i doświadczaj pozytywnych uczuć. Pozwól, by wypełniły całe twoje ciało.
2. Naucz się technik relaksacyjnych
Kiedy twój umysł i ciało są w napięciu, wszystko oceniasz przez pryzmat własnych problemów. Możesz nieświadomie urazić kogoś słowami lub zachowaniem. Im silniejszy stres i napięcie odczuwasz, tym trudniej ci okazać empatię drugiej osobie. Techniki relaksacyjne odprężą twoje ciało i umysł, zregenerują układ nerwowy, pomogą spojrzeć na własne sprawy „świeżym okiem” i zwiększą empatię dla innych.
Dowiedz się także: Czym jest medytacja, a czym relaksacja?
3. Wybaczaj sobie i innym
Nie trzymaj w sercu urazy. Staraj się jak najszybciej oczyszczać serce z emocjonalnych toksyn, wyrażaj swoje uczucia bliskim, mów, co czujesz. Wybacz sobie wszystko. Nie pielęgnuj poczucia winy czy gniewu do siebie i innych. Uwolnij te emocje, wybacz i poczuj przypływ pozytywnej energii.
4. Pokochaj siebie
Aby wzbudzić w sobie uniwersalne uczucie miłości, pomyśl o pięknych kwiatach, o słońcu, księżycu, o pięknie przyrody, zachwyć się nimi. Kiedy poczujesz ciepło w klatce piersiowej oraz miłość i wdzięczność, skieruj świadomie te uczucia do siebie, do swojego ciała, do każdej jego komórki. Skieruj je do serca i podziękuj mu, że pracuje dla ciebie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Praktykuj jak najczęściej ćwiczenie wzbudzania miłości do siebie. Kiedy odczuwasz radość, wdzięczność, miłość, mózg serca jest w całkowitej harmonii z mózgiem w czaszce, a twój układ immunologiczny zostaje wzmocniony.
5. Mów sobie komplementy
Mów do siebie: lubię cię, kocham cię, akceptuję cię. Dziękuj sobie i wybaczaj. To przyniesie wielką ulgę twojemu sercu.
6. Stosuj podejście refleksyjne
Zanim podejmiesz ważną życiową decyzję, daj sobie czas na wsłuchanie się w głos serca. Staraj się nie decydować pod wpływem silnych emocji. Poczekaj, aż emocje opadną i poproś serce o wskazówkę. Odpowiedzią od serca może być jakieś uczucie, obraz, wspomnienie, które pojawi się w twoim umyśle (pamiętaj, że serce komunikuje się z mózgiem w czaszce).
Jeśli ktoś cię zdenerwował, zanim powiesz lub napiszesz kilka niemiłych słów, weź głęboki oddech i zapytaj siebie: Czy chciałbym, aby ktoś powiedział do mnie takie słowa? Daj sobie chwilę na refleksje. I powiedz lub napisz do tej osoby, jak się czujesz w danej sytuacji, bez obrażania jej.
Warto wiedzieć: Jak przyjmować komplementy?
7. Pracuj z negatywnymi emocjami
Jeśli odczuwasz silne emocje, masz realny wpływ na to, czy ich poziom zwiększy się lub zmniejszy. Możesz świadomie wejść w stan koherencji, czyli harmonii między umysłem i sercem.
Zwiększ świadomość tego, co teraz czujesz. Staraj się nie oceniać doświadczanej emocji (podejście treningu uważności), po prostu nazwij to, co czujesz, np.: Czuję lęk; Czuję smutek itp. Teraz przenieś uwagę do swojego serca, możesz położyć dłoń pośrodku klatki piersiowej. Oddychaj do serca. Bądź świadom każdego wdechu i wydechu. Przypomnij sobie bardzo pozytywne wydarzenie, kiedy czułeś się bezpiecznie i dobrze. Pozwól, aby ogarnęły cię pozytywne odczucia. Poczujesz, jak poziom emocji zmniejsza się, a twoje samopoczucie się zmienia.
8. Mów częściej: przepraszam oraz dziękuję
"Przepraszam" staraj się mówić nie z poziomu poczucia winy, ale poziomu otwartego serca, empatii. Dziękuję staraj się mówić z wdzięcznością, płynącą z głębi twojego serca.
9. Myśl sercem
Patrz na wszystko z perspektywy serca. Jeśli doświadczyłeś czegoś trudnego, połóż rękę na sercu (pośrodku klatki piersiowej) i oddychaj do serca. Nawiąż z nim świadomy kontakt i zapytaj, co zrobić w tej sytuacji.
Jeśli czujesz smutek, zapytaj serca: "Czego teraz potrzebujesz, co mogę dla ciebie zrobić?". Jeśli doświadczasz konfliktowej sytuacji, przenieś uwagę do serca, uświadom sobie, że osoba, z którą pozostajesz w konflikcie, również ma serce. Możesz wyobrazić sobie, że ze swojego serca wysyłasz w kierunku jej serca różowe światło pokoju i miłości.
Twoje serce myśli holistycznie, nie zna dualizmu, zna tylko jedność i całość. Jeśli pozostajesz w konflikcie z kimś, to na pewnym poziomie pozostajesz w konflikcie również ze sobą. Wybacz więc i sobie, i jemu, odpuść, otwórz serce, uwolnij uzdrawiającą energię miłości. Nie trzymaj urazy, bo ona odcina cię od radości życia.
Warto przeczytać: Czy negatywne emocje mogą powodować choroby?
10. Ego i serce
Bądź świadom gierek swojego logicznego umysłu, który oddala cię od serca. Świadomie skieruj uwagę do serca wówczas, kiedy czujesz się zagubiony i nie wiesz, co robić. Zapytaj, co ono myśli o danej sytuacji, jak ją rozwiązać, co zrobić, w jaki sposób z kimś rozmawiać, jak załagodzić konflikt.
11. Angażuj serce w różne sfery życia
Pomyśl o różnych sferach swojego życia, takich jak: praca, rodzina, relacja uczuciowa, twórczość, pasje, zdrowie, aktywność fizyczna, rozwój osobisty. Ile serca wkładasz w każdą z nich? (wykorzystaj poniższą pubktację)
- Moje serce nie jest w ogóle zaangażowane w tę sferę (0).
- Moje serce jest minimalnie zaangażowane (1).
- Moje serce czasem jest zaangażowane, czasem nie (2).
- Moje serce jest bardzo zaangażowane (3).
W tym zadaniu mogą być pomocne poniższe pytania:
- W jaką sferę lub sfery twoje serce jest najbardziej zaangażowane?
- W jaką sferę lub sfery życia nie angażujesz serca? Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje? Czy to znaczy, że nie są one dla ciebie ważne? A może masz jakieś obawy, niepokoje w związku z tymi sferami?
- Czy jest sfera, która w twoim odczuciu zmęczyła twoje serce i potrzebuje ono regeneracji?
12. Mów innym pozytywne słowa
To piękne widzieć, jak ktoś rozkwita z powodu naszych słów. Dzieje się tak dlatego, że sam otworzył się na przyjmowanie, dopuścił te piękne słowa do siebie, nakarmił sam siebie. Jeśli mówisz komuś lub wysyłasz w myślach ciepłe słowa, prosto ze swojego serca, życząc mu wszystkiego najlepszego, twoje serce cieszy się, innymi słowy sam czujesz się wówczas dobrze. To, co wysyłasz, wraca do ciebie.
Polecamy: Czy pozytywne myślenie może mieć „efekt placebo”?
13. Staraj się łagodzić konflikty
Staraj się, o ile to możliwe, jak najszybciej złagodzić sytuację konfliktową między tobą i bliską osobą, partnerem, znajomym. Nie trzymaj w sobie długo urazy, proponuj dogadanie się, załagodzenie sytuacji. Im dłużej konflikt się utrzymuje, tym dłużej oboje doświadczacie stresu i negatywnych emocji. Jeśli to ty zazwyczaj pierwszy wyciągasz rękę i masz żal do drugiej osoby, że nie inicjuje porozumienia, poproś ją, żeby zaczęła to robić. Pamiętaj, że im dłużej czujesz urazę do kogoś, podtrzymujesz w sobie toksyczne emocje, które zabierają ci energię życiową.
14. Otwórz się na swoją twórczość
Tworzenie sprawia, że mózg zaczyna wytwarzać więcej endorfin. Jeśli tworzysz to, czego pragnie twoje serce, ono cieszy się razem z tobą. Poczujesz przypływ energii życiowej i radości. Zapytaj serca, jaki rodzaj twórczości jest mu najbliższy i z radością dziecka zacznij tworzyć (pisać, malować, robić zdjęcia itp.)
15. Bądź empatyczny
Staraj się wzbudzać w sobie współczucie i empatię w stosunku do ludzi. Postaw się w sytuacji drugiej osoby, aby zrozumieć, wyobrazić sobie, co czuje. Jeśli w komunikacji patrzysz tylko na swoją prawdę, trudno ci będzie porozumieć się z kimś na poziomie serca. Chcąc rozwijać inteligencję serca, weź pod uwagę stanowisko drugiej strony, jej punkt widzenia i uszanuj go. Daj prawo komuś do wyrażenia jego prawdy, jednocześnie dając to prawo sobie. Wówczas nie zostaniesz wciągnięty w emocjonalną grę, której podstawą jest walka o władzę: kto jest mądrzejszy, kto lepiej wykształcony, kto wrażliwszy, kto bardziej duchowo rozwinięty.
Jeśli czujesz, że ktoś ciebie osądza, poproś, aby spróbował zauważyć twoją rację i ją uszanował. Jeśli nadal tego nie zrobi, nie osądzaj go, pozostań w zgodzie ze sobą, ze swoją prawdą. Nikogo nie można zmusić do kierowania się bardziej sercem, a nie własnym ego. To jest proces subtelny, który mówiąc językiem buddyzmu zen, po prostu się dzieje, jest. Twoje serce rozmawia z tobą cały czas, to umysł racjonalny nie słucha serca. Mądrość serca jest, jaka jest i będzie zawsze.
16. Afirmuj
Zamiast lęku wybieram miłość.
Wybieram miłość.
Wybieram serce.
Przeczytaj także: Jak być dobrym słuchaczem, czyli o potędze empatii
17. Karm swoje serce
Co ci sprawia przyjemność? Co powoduje, że twoje serce się cieszy, śpiewa z radości, czujesz miłość, radość i wdzięczność? Staraj się robić to jak najczęściej albo przypominać sobie te rzeczy, które poruszają twoje serce. Możesz wypisać ulubione zajęcia, zjawiska przyrody, subtelne odczucia. Pomyśl, co pozytywnie porusza twoje serce. Przygotuj swoją listę.
18. Zakochaj się
W sobie, w kimś, w życiu, w przyrodzie, we wszechświecie, w tworzeniu, najlepiej we wszystkim.
19. Pamiętaj, że źródło miłości jest w tobie
Pamiętaj o sercu, które jest źródłem miłości. Nawet jeśli doświadczyłeś zawodów miłosnych, odrzucenia, innych stresów, twoje serce nadal jest gotowe do miłości. Jest generatorem najsilniejszego pola elektromagnetycznego w naszym ciele. Pomyśl więc o tym, jak bardzo jest silne. Serce jest stworzone, aby kochać i odczuwać miłość na wielu poziomach. To źródło miłości w twoim sercu jest niezniszczalne.
20. Wizualizuj pozytywne obrazy
Jeśli czujesz smutek i spadek energii, przywołaj piękne wspomnienia, a twój rytm serca zharmonizuje się w ciągu kilku minut! To sami możemy sobie pomóc, stosując ćwiczenie koncentracji uwagi na sercu, świadome oddychanie do tego obszaru i przywoływanie pozytywnych obrazów. To uspokoi nasze serca, poczujemy się spokojniejsi.
Warto wiedzieć: Jak wykonywać wizualizacje?
Fragment książki "Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczać miłości" (Studio Astropsychologii, 2013). Tytuł, lid pochodzą od redakcji. Publikacja za zgodą wydawcy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!