Od niedawna zamiast nazwy nerwica natręctw stosuje się termin: zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Zdaniem specjalistów od czasu do czasu miewa je nawet 90 proc. populacji. Nie zawsze jednak mają one charakter patologiczny i wymagają terapii. Zatem, kiedy można mówić o nerwicy natręctw?
Jak rozpoznać nerwicę natręctw?
Chorobę tę charakteryzują dwie cechy:
- obsesje - uporczywe nawracające myśli, które nie pozwalają choremu normalnie funkcjonować,
- kompulsje - przymusowe reakcje (czynności), które zmniejszają lęk.
O zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych można mówić wtedy, gdy objawy nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Zdaniem specjalistów dzieje się tak, gdy chory poświęca na nie więcej niż godzinę dziennie - kilkakrotnie wraca do domu, by sprawdzić czy drzwi są zamknięte, nie może się skupić na pracy, bo ciągle poprawia fotel lub odczuwa przymus mycia rąk.
Rola psychoterapii w leczeniu nerwicy natręctw
Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Psychoterapeuta pomaga choremu lepiej się kontrolować i zrozumieć mechanizm swoich zachowań. A to wpływa na zmniejszenie lęku i redukuje ryzyko podejmowania przymusowych czynności.
Leczenie farmakologiczne nerwicy natręctw
W leczeniu farmakologicznym na pierwsze miejsce wysuwają się leki antydepresyjne (z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Ich skuteczność sięga 80 proc. Działają one jednak tylko objawowo, po ich odstawieniu choroba powraca. Dlatego ich stosowanie trzeba zawsze łączyć z psychoterapią. Co ciekawe, coraz częściej mówi się, że nerwica natręctw może być powikłaniem po… anginie wywołanej przez paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A.
Terapia szpitalna nerwicy natręctw
Stosuje się ją tylko w przypadku ciężkiej postaci nerwicy natręctw. Wskazaniem są m.in. silne lęki, próby samobójcze. Lekarze rozważają te opcję także w przypadku gdy leczenie ambulatoryjne nie odnosi skutku.
Leczenie operacyjne nerwicy natręctw?
Pierwszy zabieg tego typu przeprowadzono w Polsce we Wrocławiu - kobiecie z nerwicą natręctw wszczepiono stymulator, który zmniejszył objawy o połowę. Kwalifikacje do takich zabiegów prowadzi Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego, przy Katedrze Psychiatrii UM we Wrocławiu.
Zioła w leczeniu nerwicy natręctw
Mogą mieć wyłącznie działanie wspomagające. Warto stosować m.in. rośliny o działaniu uspokajającym, np. kozłek lekarski, melisę, lawendę.
Zobacz też:
Jakie są objawy depresji?
Czy to schizofrenia?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!