Jak zacząć mówić o sobie dobrze - dlaczego nie warto być zbyt skromnym

Jak zacząć dobrze mówić o sobie fot. Fotolia
Jednym ze źródeł informacji na Twój temat, jest to co sam o sobie powiesz. Zobacz co możesz zrobić, by zacząć mówić o sobie dobrze
Marta Wilczkowska / 13.11.2013 08:40
Jak zacząć dobrze mówić o sobie fot. Fotolia
Pierwszym krokiem, żeby ludzie dobrze o nas myśleli jest pozytywne zdanie na własny temat. Trudno przecież oczekiwać, że inni będą nas doceniali, skoro my sami nie mamy o sobie najlepszego zdania.

Dlaczego nie mówimy o sobie dobrze?


Przypomina to sytuację kiedy gospodyni zaprasza gości i piecze ciasto, przed podaniem go na stół, opowiada jak słabą jest kucharką, że to ciasto w zasadzie jej nie wyszło, pewnie inni pieką lepsze.

Podobnie zachowują się czasem kandydaci w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Z jednej strony przychodzą po to, żeby dostać pracę, z drugiej, z większą łatwością przychodzi im mówienie o swoich wadach niż zaletach. Na pytanie, czemu ludzie nie mówią o sobie dobrze, pada odpowiedź „To nie wypada. Jestem skromna”. W ten sposób rola informacyjna jaką jest dostrzeganie swoich mocnych stron, mylona jest z próżnością.

Jak to zmienić?


Na podstawie tego co mówimy o sobie, przyszły pracodawca może podjąć decyzję o współpracy. Możemy polegać na referencjach, tym co mówią o nas byli współpracownicy. Pozostaje pytanie czy uważamy, że oni wiedzą o nas więcej niż my sami. W większości przypadków na jedno stanowisko przypada więcej chętnych niż miejsc. W związku z tym warto ułatwić pracodawcy podejmowanie decyzji.

Zakładając, że dostrzeże nasze zalety wczytując się w nasze CV bądź rozmawiając z byłym pracodawcą, oczekujemy, że będzie miał motywację i czas, żeby to zrobić. Pracodawca pytając o mocno strony daje szansę wpłynąć kandydatowi na swój wizerunek. Zrezygnowanie z narzekania na siebie niesie ze sobą korzyści w życiu zawodowym i prywatnym. Można w ten sposób zadbać o poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie.

Czytaj także:

Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA