Jak znaleźć czas na relaks fot. Fotolia

Jak znaleźć czas na relaks - zadbaj o czas na odpoczynek

Zadbaj o siebie! Sprawdź, jak w natłoku pracy i obowiązków domowych możesz wygospodarować czas na odpoczynek dla siebie
Marta Wilczkowska / 22.11.2013 06:59
Jak znaleźć czas na relaks fot. Fotolia
Pierwszym krokiem w kierunku zadbanie o siebie, może być sprawdzenie jak teraz dbasz o swój relaks. Skoro planujemy pracę i dbamy by mieć czas na wykonywanie swoich obowiązków, być może warto planować odpoczynek?

Jak teraz dbasz o swój odpoczynek?


Czasem wystarczy przemyśleć ostatni tydzień, miesiąc, żeby zauważyć jakie są tendencje w Twoim sposobie odpoczywania. Jeżeli jednak masz podejrzenie, że jesteś tak zaangażowana w pracę, że niektórych czynności możesz nie „rejestrować” (na przykład sprawdzanie maili w telefonie w czasie śniadania), warto prowadzić zapiski. Przez kilka dni, regularnie, na przykład co dwie godziny zapisywać jaka część Twojej uwagi była skoncentrowana na pracy i obowiązkach a jaka na Tobie. Na koniec tygodnia rozrysuj sobie swoje wyniki. Na przykład na wykresie koła zaznacz jaka część tego „tortu” to praca a jaki czas wolny.

Użyteczne może być zadanie sobie pytań o swoje przyzwyczajenia: „Czy pamiętam o czasie dla siebie?”, „Jaką część pracy wykonuję poza planowanymi godzinami?” Jeżeli zdarza Ci się pracować w swoim wolnym czasie, to czy zdarza Ci się odłożyć czasem pracę by zyskać trochę więcej czasu dla siebie?

Do czego zmierzasz?


Kolejnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie „Czego chcę?”. Ile chcę odpoczywać? Jaki rodzaj odpoczynku lubię? Jaki rodzaj spędzania wolnego czasu mi służy? Często odpowiedź na te pytania zależy od okresu w życiu. Inaczej patrzymy na odpoczynek podczas walki o pracę, pozycję, na etapie mobilizacji, inaczej kiedy swoje życie spostrzegamy jako stabilne. Moment zatrzymania się i zastanowienia się kiedy i jaki jest limit pozwoli uniknąć sytuacji kiedy czas mobilizacji już minął, a przepracowanie stało się nawykiem, który warto zmienić.

Czytaj także:

Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!