Jak zwiększyć pewność siebie na imprezie?
Przed każdą imprezą jesteś w stresie, bo po urodzeniu dziecka trochę przytyłaś i uważasz, że w niczym nie wyglądasz dobrze. A potem na przyjęciu wszyscy dobrze się bawią, tylko ty – skrępowana swoją tuszą – siedzisz na uboczu i masz zwarzony humor. Jak to zmienić?
- Spoglądając w lustro, nie skupiaj się na tym, czego u siebie nie lubisz. Ocenę wystawiaj za całokształt. Zauważ np. lśniące włosy, zgrabne ramiona, ponętny dekolt… Lekko wystający brzuszek czy okrąglejsze biodra od razu stracą wtedy na znaczeniu.
- Zrób listę rzeczy, które akceptujesz w swoim wyglądzie i przypominaj sobie o nich, ilekroć zaczynasz powątpiewać w siebie. To sprawdzona recepta na pokonanie problemów związanych z negatywnym odbiorem własnego ciała.
- Gdy jesteś w towarzystwie, nie siedź skulona ze spuszczoną głową. Przeciwnie, unieś brodę, wyprostuj się – dodasz sobie animuszu! A czując się pewnie, mimowolnie sprawisz, że inni dostrzegą w tobie najlepsze cechy!
Jak zwiększyć pewność siebie w związku?
Między tobą a mężem często dochodzi do spięć. Powód zazwyczaj jest błahy: partner twierdzi np., że za późno kładziesz dziecko spać, a ty od razu się „najeżasz”. Boli cię każde słowo krytyki, bo bardzo nisko siebie oceniasz. Jak to zmienić?
- Bądź dla siebie wyrozumiała. Wcale nie musisz być pod każdym względem idealna, błędy zdarzają się każdemu. Spóźniłaś się z kąpielą dziecka? Trudno, nikt nie jest doskonały, z twoim mężem włącznie!
- Nie rozpamiętuj swoich niedociągnięć, tylko wyciągaj z nich wnioski. A oceniając siebie, nie zapominaj o dziedzinach, w których spisujesz się na medal. Na poczekaniu wymyślasz dziecku bajki? Bezpiecznie prowadzisz samochód? To są twoje plusy! Pamiętając o nich, będziesz się mniej przejmować ocenami innych.
- Nie bierz każdej uwagi od razu do siebie. Mąż narzeka, że w lodówce pusto? To jeszcze nie oznacza, że obwinia o to ciebie. A jeśli nawet, to przypomnij mu po prostu, że dbanie o dom to również jego zadanie.
Jak zwiększyć pewność siebie w pracy?
Rzadko zgłaszasz pomysły na zebraniach. Sądzisz, że twoje propozycje wszystkim wydadzą się nieciekawe, a występując publiczne, ze zdenerwowania gubisz wątek. Szef uważa cię więc za mało kreatywną. Jak to zmienić?
- Nie zakładaj z góry, że to co masz do powiedzenia, nikogo nie zainteresuje. Podczas „burzy mózgów” każda propozycja jest cenna!
- Coś poszło niezgodnie z planem? Powiedz: „Przepraszam, trochę się pogubiłam”. Gdy jeszcze dodasz do tego uśmiech, nikt nie weźmie ci za złe małej wpadki.
- Za włączenie się do dyskusji koniecznie siebie pochwal. Docenianie nawet swoich drobnych sukcesów wzmacnia wiarę w siebie!
Chciałabyś popracować nad pewnością siebie? Dowiedz się więcej:
Jak pokonać nieśmiałość?
Jak pozbyć się negatywnych myśli?
Jak opanować stres?
Jak poprawić swoją samoocenę?
Jak pozbyć się negatywnych myśli?
Jak opanować stres?
Jak poprawić swoją samoocenę?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!