Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? 6 kroków!

Wydaje ci się, że jesteś niewiele wart? Nie lubisz siebie i dostrzegasz głównie swoje wady? Pokochaj siebie i zwiększ poczucie własnej wartości dzięki tym sześciu krokom!

radość

fot. Fotolia

Poczucie własnej wartości jest zmienne

Czy czujesz, że jesteś wiele wart? Czy masz wysokie, dobre, szczęśliwe poczucie własnej wartości? To zależy w dużej mierze od tego, co wydarzyło się w twoim życiu jeszcze w dzieciństwie. Ale poczucie własnej wartości, na szczęście, nie jest niezmienne. Może wzrosnąć albo się obniżyć, zależnie od życiowych doświadczeń. Można nad nim pracować i czuć się lepiej ze sobą i swoim życiem.

Nie wystarczy afirmacja, by pokochać siebie

Zdarza się, że osoby o niskim poczuciu własnej wartości słyszą porady w stylu: „pokochaj siebie”, „polub siebie”, „powtarzaj sobie, że jesteś wspaniała/-y”. Dla kogoś, kto przez całe życie dostrzegał w sobie tylko wady, komu trudno jest patrzeć na siebie w lustrze, afirmacja to zdecydowanie za mało. Co z tego, że będzie powtarzał przykazane słowa jak mantrę, jeśli ani przez chwilę w nie nie uwierzy?...

Są tacy, którzy poziom poczucia własnej wartości uzależniają od opinii o nich osób trzecich. Jeśli tak myślisz, sam niepotrzebnie wystawiasz się na krytykę ze strony innych. A krytyki się przecież często boimy i ten strach powoduje, że się wycofujemy.

Co zatem zrobić? Zacznij od jednego z sześciu kroków i próbuj każdego dnia osiągać więcej!

Przeczytaj też: Czym jest psychoterapia przez ciało?

6 kroków do zwiększenia poczucia własnej wartości

  1. Samoświadomość: nie da się zmienić tego, o czym się nie wie. Poznaj siebie, by móc się doceniać. Zastanów się, co lubisz, co cię motywuje, czego pragniesz, jakie są twoje mocne, a jakie słabe strony. Poznaj siebie, lecz się nie oceniaj.
  2. Samoakceptacja: nie wszystko, czego się o sobie dowiedziałeś, ci się spodobało. Nie potępiaj siebie. Spróbuj się zaakceptować takim, jaki jesteś, z całym wachlarzem wad i zalet. Jeśli zaakceptujesz siebie dziś, dzięki samoakceptacji będziesz w stanie zmieniać siebie w przyszłości.
  3. Asertywność: im więcej o sobie wiesz i im bardziej siebie akceptujesz, tym bardziej świadomie kierujesz swoim życiem i tym bardziej świadomie potrafisz informować innych o swoich potrzebach.
  4. Proaktywna postawa: nastaw się na działanie. Każda zmiana wymaga od ciebie aktywności. To ty podejmujesz wyzwanie, wyznaczasz sobie cel i do niego dążysz.
  5. Odpowiedzialność: jeśli chcesz czuć się lepiej, mieć wyższe poczucie własnej wartości, potrzebujesz wzięcia odpowiedzialności za siebie, za swoje życie, za swoje poczynania.
  6. Spójność: uświadom sobie, co jest dla ciebie ważne, co uważasz za słuszne, co według ciebie powinno się robić, a czego nie powinno – to jest twój system wartości i nim kieruj się na co dzień.

Rozpocznij drogę do podniesienia poczucia własnej wartości od jednego kroku. Sam zdecyduj, który wydaje ci się na dziś najważniejszy. I działaj. Nie odkładaj tego na później.

Ośrodek Polana zaprasza na warsztat z cyklu „Więcej niż terapia” pt. „Poczucie własnej wartości”, który poprowadzi terapeutka Polany – Elżbieta Kalinowska. Warsztat odbędzie się 24 czerwca w godz. 17-20. Więcej informacji na http://osrodekpolana.pl/aktualnosci-49-wiecej-niz-terapia-osrodek-polana.html.

Zobacz też: 6 sposobów, by wstać rano szczęśliwym!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA