Czym jest fobia?
Fobia jest zaburzeniem związanym z odczuwaniem strachu w odpowiedzi na określone sytuacje czy przedmioty, strach ten jest nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia, a osoba unika sytuacji fobicznych, mimo, że zdaje sobie sprawę, że jest on nieuzasadniony i nadmierny.
Fobie proste
Fobie proste mają swój odpowiednik w klasyfikacji amerykańskiej DSM-IV – fobie specyficzne. Dzielą się one na pięć klas:
- fobie przed zwierzętami (np. przed wężami – ofidiofobia),
- fobie przed środowiskiem naturalnym (np. przed burzą – brontofobia),
- fobie sytuacyjne (np. zamknięte pomieszczenia – klaustrofobia),
- fobie przed krwią, zranieniem, zastrzykiem,
- inne fobie (np. strach przed śmiercią – tanatofobia).
Fobie społeczne
Osoby cierpiące na fobię społeczną odczuwają strach na myśl o byciu obserwowanym, kontaktach z innymi ludźmi. Obawiają się kompromitacji i zażenowania, które wywołają napad paniki. Chorzy odczuwają niepokój, drżenia, czerwienią się i nadmiernie pocą, gdy znajdą się w sytuacji społecznej. Zdają sobie sprawę z irracjonalności i wyolbrzymiania własnych obaw, jednak mimo to, robią wszystko by unikać lękorodnych sytuacji (jak np. wystąpienia publiczne, jedzenie w restauracji).
Fobia społeczna może mieć charakter uogólniony i dotyczyć wszelkich sytuacji społecznych lub występować w odpowiedzi na wybraną sytuację, jak rozmowa z przełożonym. Odczuwany strach i dyskomfort poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Polecamy: 10 sposobów na nieśmiałość
Agorafobia
Agorafobia jest lękiem przed otwartą przestrzenią. Osoby cierpiące na to zaburzenie obawiają się, że spotka je coś złego i nie uzyskają znikąd pomocy, dlatego często opuszczają dom wyłącznie w towarzystwie bliskich osób.
Agorafobia często współwystępuje z innymi zaburzeniami, jak klaustrofobia oraz w przebiegu chorób afektywnych czy schizofrenii. Jest zaburzeniem przewlekłym, z okresowymi zaostrzeniami. Prowadzi do wycofania się z życia towarzyskiego, społecznego, a nawet zawodowego.
Leczenie
W leczeniu fobii prostych z powodzeniem wykorzystywane są techniki behawioralne jak zanurzenie, czyli ekspozycja na rzeczywiste lub wyobrażone lękotwórcze bodźce lub modelowanie, czyli naśladowanie terapeuty konfrontującego się z wybraną sytuacją czy przedmiotem.
Polecamy: Freud i jego koncepcja
Leczenie agorafobii i fobii społecznej wspomagane jest farmakologicznie (np. imipramina, paroksetyna).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!