Neurotyk to osoba bardzo emocjonalna, potrzebująca ciągłej akceptacji i obawiająca się odrzucenia. Związek z neurotykiem wymaga dużego wkładu pracy i miłości, a sam neurotyk to partner bardzo trudny i wrażliwy.
Kim jest neurotyk? Cechy osobowości neurotycznej
Podstawowym znakiem rozpoznawczym neurotyka jest przesadna emocjonalność. Z jednej strony mówi się o nadwrażliwości, z drugiej zaś – o chwiejności. Neurotyk wciąż się czymś zamartwia. Często pojawiają się u niego napady lęku, bez konkretnej przyczyny. Potrzebuje ciągłej akceptacji, która często wynika z deficytów w sferze miłości.
Paradoksalnie swoim zachowaniem odsuwa się od ludzi, bojąc się odrzucenia i nie akceptując wzorców innych niż własne. Ludzie tego typu mają jednocześnie wygórowane wymagania, dążą przejęcia władzy w bliskich związkach, nierzadko stosują szantaż emocjonalny. Neurotyk ma skłonności depresyjne, impulsywne oraz tendencje do nadmiernego krytycyzmu.
Bliskie związki
Neurotyk jest trudnym partnerem. Ze względu na stale towarzyszący mu lęk, wrażliwość na odrzucenie, daleko posuniętą potrzebę miłości oraz bezwarunkową akceptację, zazwyczaj nie jest w stanie nawiązywać stałych i zdrowych związków. Taka osoba w parterze widzi rodzica. Dlatego za jego pośrednictwem kompensuje sobie wszelkie braki i podwyższone napięcie.
Mimo tych zabiegów, wcale nie zwiększa się poczucie bezpieczeństwa. A to w połączeniu z konfliktem poszczególnych potrzeb oraz nieumiejętnością uczenia się na własnych błędach, czyni z neurotyka partnera destrukcyjnego. Związek z takim człowiekiem wymaga mnóstwa pracy, cierpliwości i głębokiej miłości.
Czym jest inteligencja emocjonalna?
Dowiedz się więcej o neurotykach z naszego forum medycznego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!