Kim jest neurotyk? [video]

Neurotyzm jest jedną z cech osobowości. Jego znakiem szczególnym jest nadwrażliwość emocjonalna. Jak żyć z neurotykiem?
/ 14.03.2017 10:52

Neurotyk to osoba bardzo emocjonalna, potrzebująca ciągłej akceptacji i obawiająca się odrzucenia. Związek z neurotykiem wymaga dużego wkładu pracy i miłości, a sam neurotyk to partner bardzo trudny i wrażliwy. 

Kim jest neurotyk? Cechy osobowości neurotycznej

Podstawowym znakiem rozpoznawczym neurotyka jest przesadna emocjonalność. Z jednej strony mówi się o nadwrażliwości, z drugiej zaś – o chwiejności. Neurotyk wciąż się czymś zamartwia. Często pojawiają się u niego napady lęku, bez konkretnej przyczyny. Potrzebuje ciągłej akceptacji, która często wynika z deficytów w sferze miłości.

Neurotyk - cechy osobowości neurotycznej

Paradoksalnie swoim zachowaniem odsuwa się od ludzi, bojąc się odrzucenia i nie akceptując wzorców innych niż własne. Ludzie tego typu mają jednocześnie wygórowane wymagania, dążą przejęcia władzy w bliskich związkach, nierzadko stosują szantaż emocjonalny. Neurotyk ma skłonności depresyjne, impulsywne oraz tendencje do nadmiernego krytycyzmu.

Kim jest introwertyk? [video]

Bliskie związki

Neurotyk jest trudnym partnerem. Ze względu na stale towarzyszący mu lęk, wrażliwość na odrzucenie, daleko posuniętą potrzebę miłości oraz bezwarunkową akceptację, zazwyczaj nie jest w stanie nawiązywać stałych i zdrowych związków. Taka osoba w parterze widzi rodzica. Dlatego za jego pośrednictwem kompensuje sobie wszelkie braki i podwyższone napięcie.

Mimo tych zabiegów, wcale nie zwiększa się poczucie bezpieczeństwa. A to w połączeniu z konfliktem poszczególnych potrzeb oraz nieumiejętnością uczenia się na własnych błędach, czyni z neurotyka partnera destrukcyjnego. Związek z takim człowiekiem wymaga mnóstwa pracy, cierpliwości i głębokiej miłości.

Czym jest inteligencja emocjonalna?
 

Dowiedz się więcej o neurotykach z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!