Dla jednych minimalizm to nowa moda, dla innych to wolność od masowej potrzeby szturmu do sklepu na sezonowe obniżki cenowe, a dla jeszcze innych niepotrzebne komplikowanie rzeczywistości. Jedno jest pewne - minimalizm może nas wiele nauczyć, oto dowody!
Szczęśliwe życie minimalisty
Minimalizm obejmuje przede wszystkim świadomą i przemyślaną konsumpcję. Począwszy od codziennych zakupów, ubrań czy sprzętów domowych. To wyzbycie się wrażenia przymusu zakupu określonych przedmiotów czy wykonywania czynności zupełnie do niczego nie prowadzących. W minimalizmie liczy się to, by posiadane przedmioty były przede wszystkim praktyczne i nie zagracały swoją obecnością otoczenia domowników. Każdy przedmiot powinien mieć swoje przeznaczenie, konkretną funkcję oraz miejsce. Co równie ważne, nie mogą się dublować. Nie magazynuje niczego, szczególnie z potrzeby "serca", sentymentu czy zasady "może kiedyś się przyda". Docenia i dba o to co ma.
Minimalista otacza się niewielką ilością przedmiotów, a ponieważ zwykle są one lepszej jakości, cieszą na dłużej. Skupia się na gromadzeniu jedynie wspomnienień i doświadczeń.
"Nie po to człowiek żyje, żeby pracować"?
Rzeczywistość sprawia, że coraz to nowsze potrzeby wymagają coraz grubszego portfela. Pracujemy coraz więcej i coraz dłużej. Dla przyjemności? Nie! Z potrzeby - nowego auta, lepszego wyposażenia mieszkania, kolejnych kosmetyków czy modnego ubrania. Nowe przedmioty często sprawiają nam radość, euforię i przyjemność. Posiadanie jest przyjemne. Niestety im więcej mamy, tym szybciej się tym nudzimy. Ulubiony, miękki fotel, odchodzi w odstawkę na rzecz, nowoczesnego, designerskiego modelu z masażerem do stóp, z którego prawdopodobnie nie skorzystamy więcej niż 2-3 razy, ale , że cena była "okazyjna" postanowiliśmy go zakupić. Tylko właściwie po co?
Okazja czyni... bałaganiarza!
Promocje, wyprzedaże, okazje - to nasze ulubione sklepowe słowa. Jak magnes przyciągają i kuszą -"kup mnie, a będzie ci jeszcze lepiej". A więc, wchodzimy i kupujemy kolejną parę spodni, w której z pewnością wyglądamy lepiej niż w poprzednich, chociaż mamy ich już 10. Przychodzimy do domu, otwieramy szafę i w pewnym momencie trudno się w niej odnaleźć. Jest wypchana po brzegi, a my dalej nie mamy się w co ubrać. Jeśli automatycznie będziemy do niej wrzucać, bez selekcji rzeczy potrzebnych i niepotrzebnych, zrobi się bałagan. Irytujący bałagan. Podobnie jest też z naszym życiem. Jeśli nie kontrolujemy tego co gromadzimy w domu, zamiast stawać się szczęśliwszymi, stajemy się zdekoncentrowani i przytłoczeni, a nie o to przecież nam chodziło.
Jak czerpać radość z minimalistycznego życia?
Na początek warto rozpocząć od dokładnej analizy sposobu życia i wyzbycia się "złych nawyków", a więc kupowania na zapas czy z potrzeby mody. Zastanowić się z czego faktycznie korzystamy, a co tylko kurzy się latami na półce czy w szafach, zabierając tylko swobodną przestrzeń. Stwórz swój idealny dzień, a następnie pozbądź się wszystkich przedmiotów, które ci w nim przeszkadzają. Uwielbiasz rysować, ale w pokoju i na biurku masz masę porozrzucanych książek, gazet i zbędnych poradników? Skup się na tym co najważniejsze. Wybierz kilka najlepszych egzemplarzy, a resztę wyrzuć. Bałagan ogranicza!
Szczęsliwy minimalista kieruje się zasadą:
- Większe nie znaczy lepsze
- Kupuję świadomie - czy ja rzeczywiście to potrzebuję?
- Skupia się na mnożeniu czasu (dla siebie, przyjaciół, rodziny) a nie na gromadzeniu kolejnych przedmiotów.
- Dąży do bogatego życia przy niewielkim statusie posiadania
- Porządkuje swoje życie, porządkując swoje rzeczy
Nawet minimalista wie, że nie ma jednej, pewnej drogi, którą należy iść i ideologii, zgodnie z którą należy żyć, aby być w pełni szczęśliwym. Człowiek uczy się go na każdym kroku. Prawdziwe szczęście każdy osiąga na własny sposób, ważne jednak, aby w pełni świadomie wykorzystywać wszystko to, co nas otacza. Robić to rozsądnie, zgodnie z własnym sumieniem i dystansem do medialnego szumu, który podprogowo wywołuje w nas nowe, często niezrozumiałe potrzeby i żądze. Ważne, by gromadzić szczęście, nie przedmioty!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!