Nerwica depresyjna – przyczyny, objawy i leczenie [WYWIAD]

depresja fot. Adobe Stock
Nerwica depresyjna wiąże się z przeżywaniem jakiegoś (uświadomionego lub nie) konfliktu wewnętrznego, w którym na jednej szali znajdują się wymagania otoczenia, a na drugiej – własne potrzeby. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Marta Słupska / 02.07.2019 13:03
depresja fot. Adobe Stock

Objawy nerwicy depresyjnej to w zasadzie połączenie symptomów depresji i nerwicy. Jak leczy się takie zaburzenie i czy konieczne są leki? Zapytałyśmy Dorotę Wojciechowską – psycholog, psychoterapeutę, psychodietetyk z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).

Czym jest nerwica depresyjna i czym różni się od depresji?

Dorota Wojciechowska: Różnicowanie depresji i nerwicy depresyjnej przebiega na podstawie wyodrębnionych kryteriów diagnostycznych w Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych.

O depresji mówimy wtedy, gdy spełnione są określone kryteria takie jak: nastrój depresyjny, utrata zainteresowań, które wcześniej dostarczały satysfakcji, zaprzestanie czerpania przyjemności, znaczny spadek lub wzrost apetytu, bezsenność lub nadmierna senność w ciągu dnia, zmęczenie, spadek energii, nieuzasadnione poczucie winy, poczucie bycia bezwartościowym, spadek koncentracji.

Należy pamiętać także o tym, że objawy takie mogą występować jako odpowiedź na silne doświadczenia życiowe, np. śmierć bliskiej osoby, a także towarzyszyć innym chorobom. Ważne jest rozpoznanie różnicowe.

W nerwicy depresyjnej dominującym symptomem jest lęk, który jest charakterystycznym objawem zaburzeń nerwicowych. Do tego dochodzą symptomy charakterystyczne dla depresji.

Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?

Objawami nerwicy depresyjnej są zarówno te charakterystyczne dla nerwicy, jak i depresji. Można je podzielić na objawy psychiczne i somatyczne.

Wyróżnia się: lęk, niepokój, niestabilny nastrój, natręctwa, zmęczenie, trudności z koncentracją, spadek motywacji, smutek, zniechęcenie, zaburzona zdolność do odczuwania przyjemności, odczuwane dolegliwości fizyczne, bóle, które nie mają medycznego uzasadnienia.

Niskie ceny urządzeń RTV i AGD znajdziesz na stronie Komputronik kody rabatowe

Jakie są jej przyczyny?

Przyczyn nerwicy depresyjnej można upatrywać w konfliktach wewnętrznych,  które przeżywa jednostka. Konflikty te tworzą się na bazie rozbieżności pomiędzy wymaganiami otoczenia, wyzwaniami jakie stawia życie a własnymi potrzebami, chęciami, pragnieniami. Konflikty te mogą przebiegać w procesach nieświadomych i objawiać się właśnie pod postacią nerwicy depresyjnej.

Jakie leki i leczenie się przy niej stosuje?

Osobom zmagającym się z nerwicą depresyjną oferowana jest psychoterapia. Doświadczane objawy nerwicy depresyjnej wpływają na codzienne funkcjonowanie, które ulega pogorszeniu. Jakość życia obniża się, wtedy warto skorzystać z pomocy terapeuty.

W bezpiecznej, terapeutycznej przestrzeni pacjent ma możliwość wyrażania swoich uczuć, wypowiadania dominujących natrętnych myśli, co stwarza szansę na przyjrzenie się wewnętrznym konfliktom, uświadomienie sobie ich genezy, a także zmodyfikowanie przekonań, myślenia a w związku z tym także odczuwania.

Efekty przynosi także farmakoterapia, o włączeniu której decyduje lekarz psychiatra.

Zobacz też:
Jakie są objawy depresji?
Jak leczyć depresję?

Dorota Wojciechowska – psycholog, psychoterapeuta systemowy, psychodietetyk, absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS o specjalizacji psychologii klinicznej. Posiada wieloletnią praktykę psychologiczną z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Zajmuje się psychologią zdrowia, psychologią jedzenia, związkiem pomiędzy żywieniem a psychiką, zaburzeniami odżywiania.

 

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA