Pożądanie jest zwykle utożsamiane z silnym pociągiem emocjonalnym na tle seksualnym. Podnosi ciśnienie, wyostrza zmysły i dodaje energii. Wyzwala w człowieku zwierzęce instynkty, które z pewnością dodają życiu pikanterii i wyrazistego charakteru. W takim razie, gdzie tkwi jego fenomen i jak go wykorzystać, aby nas nie zdominował?
Aby w życiu panowała harmonia musimy dbać o wiele jego aspektów. Występują jednak czynniki, które nasze życie potrafią przewrócić do góry nogami. Do nich należy właśnie - pożądanie. Fascynujące, absorbujące i niekiedy pozostawiające po sobie kompletne spustoszenie...
Co potrafi pożądanie?
Miłość erotyczna, wynikająca z seksualnej natury człowieka opiera się właśnie na pożądaniu, namiętności i indywidualnym poziomie libido. Stanowi ono bardzo ważny czynnik, szczególnie w pierwszej fazie związku.
- Efekt jaki powoduje pożądanie w naszej psychice porównywalny jest do silnego zauroczenia. Powoduje, że nasze życie skupia się na namiętności, zmysłowości i przyjemności, która może zostać zaspokojona właśnie dzięki konkretnej osobie.
- Strefa uczuć zostaje tutaj bardzo mocno aktywowana.To jakby odblokować zatkane kanaliki w naszym ciele, które dotychczas nie były udrożnione. Czujemy mocniej, silniej i więcej. Nagle okazuje sie, że życie ma różne odcienie, wszystkie te, które kojarzą się nam z ekspresją, miłością, ekscytacją i uniesieniem.
- Rzeczywistość staje się miej istotna oraz skomplikowana. Priorytetem staje się dla nas druga osoba, która powoduje w nas silne podniecenie i pożądanie.
- Pożądanie pozwala również dowiedzieć się o sobie kilku nowych faktów, których wcześniej byśmy się nie spodziewali np. jak reagujemy, gdy nasz obiekt westchnień znajduje się w okolicy oraz do jakich rzeczy jestesmy się w stanie posunąć, aby zaspokoić pragnienie.
- Pożądanie potrafi obudzić w nas instynkty, które dotychczas pozostały uśpione np. ze spokojnej, racjonalnie myślącej kobiety powstaje pewna siebie, zdeterminowana i impulsywna osobowość, która nie cofnie się przed niczym, by zdobyć obiekt uczuć.
- Taka namiętność jest niezwykle wyczerpująca, ponieważ mobilizuje cały organizm do intensywnego działania. Funkcjonujemy wówczas na zdwojonych obrotach, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
- Ze względu na intensywność doznawanych w tym okresie uczuć oraz podejmowanych działań pożądanie zwykle jest "ograniczone" w czasie. Jeśli odnosi się do konkretnej osoby, zwykle z czasem systematycznie słabnie lub zwiększa się w zależności od okoliczności, aby pozwolić organizmowi na zregenerowanie.
- Zwykle pożądamy tego co nie znane, nie odkryte i tajemnicze. Kusi nas niewiedza i chęć zdobycia nieodkrytego, dlatego im bardziej znamy nasz obiekt tym bardziej fascynacja traci na sile. Pożądanie może trwać kilka tygodni, a nawet i miesięcy. Nie ma jednej reguły.
Toksyczne pragnienie - czy pożądanie może zniszczyć życie?
Niestety, natura tej namiętnej siły jest dość nieprzewidywalna, im większe przeszkody stoją na naszej drodze, tym intensywniejsza siła namiętności. Wszelkie ewentualne niebezpieczeństwa, uczucie niepewności czy zagrożenia jedynie dodatkowo podsycają nasz seksualny apetyt, który nie zawsze wychodzi nam "na zdrowie". Pokonywanie wszelkich przeciwności staje się swoistą, seksualną adrenaliną, od której człowiek może się z czasem silnie uzależnić. Ta erotyczna siła może znacząco zdominować życie człowieka owładniętego żądzą posiadania i zdobywania,szczegolnie jeśli tracimy nad nią kontrolę.
Może się jednak okazać, że zaspokajanie żądzy stanie się uzależnieniem, wynikającym ze wspomnianej już adrenaliny i wówczas, przestajemy myśleć racjonalnie. Zupełnie tak jak na narkotycznym głodzie. Zaspokajanie pragnienia może stać się nie do opanowania jeśli nie uświadomimy sobie powagi sytuacji i problemów, które mogą powstać np. izolacja od rzeczywistości, bliskich, pracy. Gdy priorytetem staje się pożądanie, możemy znacząco pogorszyć relacje z otoczeniem, do którego coraz trudniej będzie wrócić i odnaleźć życiową równowagę.
Na szczęście taka chorobliwa namiętność zdarza się na prawdę rzadko i zwykle jest wynikiem innych zaburzeń np. braku akceptacji otoczenia czy nie rozwiązanych problemów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!