Rozwód i co dalej - 4 kroki jak zacząć życie po rozwodzie
Rozpad małżeństwa zawsze boli, niezależnie od czasu jego trwania. Jednak teraz zaczynasz nowe, lepsze życie. Zobacz, jak to zrobić

Twoje małżeństwo już nie istnieje. Czujesz się rozżalona, zraniona, skrzywdzona i z niepokojem patrzysz w przyszłość. Przeczytaj więc, co może pomóc ci otrząsnąć się z rozwodowej traumy, byś mogła uwierzyć w siebie i... znów zaczęła się uśmiechać.
1. Pozwól sobie na żal, gniew i łzy
Wszak rozwód to jeden z najpoważniejszych życiowych kryzysów, o sile stresu porównywalnej ze śmiercią kogoś bliskiego. Jak sobie poradzić z tymi emocjami?
- Nie walcz z emocjami. Masz ochotę powspominać to, co było w waszym związku dobre? Zrób to. A może rozsadza cię złość na byłego? Wyrzuć ją z siebie! To naprawdę przynosi ulgę.
- Nie odwracaj się od bliskich. Przekonasz się wtedy, że nic tak nie dodaje otuchy, jak rozmowa z kimś, kto potrafi zrozumieć, pocieszyć czy z sensem coś doradzić.
- Nie lecz smutków alkoholem – to może być brzemienne w skutki. By uwolnić się od przygnębiających myśli, znajdź sobie jakieś zajęcie – sięgnij np. po kryminał czy przemebluj mieszkanie.
- Zwróć się o pomoc do psychoterapeuty, gdy cierpisz na bezsenność, bóle głowy, masz kłopoty z apetytem, a przygnębienie, lęk i brak wiary w siebie utrudniają ci codzienne funkcjonowanie. Przy wsparciu specjalisty (który może też wspomóc cię farmakologicznie) łatwiej dojrzysz światełko w tunelu i staniesz na nogi.
2. Zadbaj o dzieci
O tym nigdy nie zapominaj: twój „eks” nadal ma obowiązki wobec dzieci. Często więc zapewniaj maluchy, że tata wciąż bardzo je kocha i postaraj się zrobić wszystko, co tylko możliwe, by były małżonek nie stał się niedzielnym tatusiem.
- Uzgodnij z ekspartnerem, na czym konkretnie (poza obowiązkowym płaceniem alimentów!) ma polegać jego udział w wychowywaniu dzieci. Dobrze, by o istotnych sprawach były mąż mógł decydować wspólnie z tobą. Domagaj się też, by tata czynnie uczestniczył w codziennym życiu malców (np. odbierał ich z przedszkola, woził na zajęcia dodatkowe itp.).
- Wyjaśnij dzieciom przyczyny rozwodu , jeśli dotąd tego nie zrobiłaś. Możesz zacząć np. tak: „Jak wiecie, od dłuższego czasu nie mogliśmy się z tatą porozumieć, bez przerwy się kłóciliśmy. Nie było więc innego wyjścia, musieliśmy się rozstać. Teraz wszyscy będziemy spokojniejsi”. Koniecznie też zaznacz w rozmowie, że to nie dzieci były przyczyną waszego rozstania. One bowiem często tak właśnie myślą i bardzo z tego powodu cierpią.
- Staraj się nie obarczać dzieci opowieściami o swojej krzywdzie. Raczej tłumacz, że mimo rozstania ty i były mąż będziecie je nadal bardzo mocno kochać i wspólnie się nimi opiekować („Zobaczcie, rodzice Pawełka też są rozwiedzeni i odbierają go ze szkoły na zmianę”).
3. Powoli zacznij myśleć o przyszłości
Chociaż uporanie się z uczuciami po rozwodzie wymaga czasu, spróbuj nie myśleć już o tym, co było. Zajmij się bieżącymi sprawami, które od dawna czekają na załatwienie. Zastanów się, co będziesz robić np. w najbliższy weekend, jak spędzisz najbliższe święta czy przyszłoroczne wakacje. Koniecznie też zatroszcz się o siebie i o swoje przyjemności.
- Zadbaj o to, by wyglądać tak ładnie jak zawsze albo jeszcze lepiej. Przed wyjściem z domu rób staranny makijaż, regularnie odwiedzaj fryzjera, od czasu do czasu wybierz się na zakupy i zafunduj sobie jakiś nowy modny ciuch. Pamiętaj, te zajęcia to żadne fanaberie! To bardzo ważny element twojej terapii, która ułatwi ci odzyskanie poczucia własnej wartości.
- Poświęć choć jeden wieczór w tygodniu na kontakty towarzyskie – np. umów się z przyjaciółką na kolację, idź do kina ze znajomymi czy odwiedź kuzynkę, która zaprosiła cię na imieniny. Sądzisz, że na takich imprezach nie wypada pojawiać się bez mężczyzny u boku? To nieprawda! Ucz się samodzielności i nie obawiaj się znowu być szczęśliwą. Znajdując oparcie w sobie samej, poczujesz się dużo silniejsza.
4. Nie zamykaj się na nową miłość
Nie musisz natychmiast rzucać się w wir romansów. Weź tylko pod uwagę, że wiele kobiet jednak układa sobie życie osobiste po raz kolejny. I – co więcej – często dopiero w nowym związku czują się naprawdę szczęśliwe.
- Nie bój się sama szukać okazji, by kogoś interesującego poznać. Warto skorzystać choćby z usług sprawdzonych biur matrymonialnych czy poleconych przez znajome internetowych portali randkowych.
- Nie bądź zbyt tolerancyjna. Pamiętaj, mężczyzna, którego teraz wybierzesz, musi naprawdę zasłużyć na twoje zaufanie. Przyglądaj mu się więc odpowiednio długo, uważnie i nie bój się stawiać wymagań.
Czytaj także:
Czy jesteś skazana na rozwód?
Jak przeżyć rozstanie?
8 rad, jak pokonać kryzys w związku
Na podstawie artykułu Anny Leo-Wiśniewskiej z Przyjaciółki