Dlaczego ludzie chorują na schizofrenię?/fot. Fotolia

Schizofrenia – vademecum

Schizofrenia to zaburzenie, które charakteryzuje się zniekształceniem odbieranej rzeczywistości oraz zaburzeniem w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Wpływa nie tylko na osobę chorą, ale także na jego rodzinę. Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Dowiedz się więcej o tej chorobie.
Marta Słupska / 08.06.2011 14:50
Dlaczego ludzie chorują na schizofrenię?/fot. Fotolia

Schizofrenia to zaburzenie pracy mózgu, charakteryzujące się występowaniem charakterystycznych i specyficznych objawów klinicznych. W społeczeństwie występuje dość często – choruje na nią około 0,5-1,5% populacji.

Tutaj znajdziesz informacje czym jest schizofrenia

Na schizofrenię chorują najczęściej ludzie młodzi pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. Średnio jedna na sto osób cierpi na tę chorobę. Kto częściej choruje: kobiety czy mężczyźni? U kogo przebieg jest łagodniejszy?

Tutaj znajdziesz informacje o tym, kto choruje na schizofrenię

Ryzyko zachorowania w populacji wynosi około 1%, w przypadku, gdy jeden z rodziców jest chory wzrasta dziewięciokrotnie i wynosi 9%. Schizofrenia ma jednak wiele różnych przyczyn.

Tutaj znajdziesz informacje na temat przyczyn schizofrenii

Po czym poznać, że ktoś ma schizofrenię? Objawy dzielimy na pozytywne i negatywne. Dla schizofrenii najbardziej charakterystyczne są urojenia paranoidalne.

Tutaj znajdziesz informacje na temat objawów schizofrenii

Leczenie schizofrenii stało się możliwe dzięki zastosowaniu leków przeciwpsychotycznych, tak zwanych neuroleptyków. Jak działają i jak pomagają? Jakie są inne metody leczenia tej choroby? Jakie są skutki uboczne farmakoterapii w leczeniu schizofrenii?

Tutaj znajdziesz informacje o leczeniu schizofrenii

Schizofrenia często stygmatyzuje osoby, które na nią cierpią. Czy wiesz, że niektórzy znani ludzie cierpieli na tę chorobę?

Tutaj dowiesz się więcej o tym, kto ze znanych osób cierpiał na schizofrenię

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!