Walcz ze swoim lękiem!

Walcz ze swoim lękiem!
Zapytaj siebie: jak wyglądałoby życie zawodowe i osobiste pozbawione lęku? Przez chwilę spróbuj rzeczywiście wyobrazić sobie, jak rysowałby się ten obraz. Jeśli chcesz, aby wizja zmian była bardziej ewidentna i przekonująca, pomyśl o odczuciach w konkretnej sytuacji.
/ 24.01.2011 09:27
Walcz ze swoim lękiem!

Jak wyglądałoby życie bez lęku?

Możliwe, że wychodziłoby się z pracy do domu wcześniej, gdyż obsesje związane z projektami lub raportami już by się nie pojawiały. Lub też można by cieszyć się ze spokojnie przespanych nocy bez żadnych przerw związanych z zawodowymi bolączkami. Albo w łatwy, lekki i przyjemny sposób udawałoby się przeprowadzać prezentacje. Możliwe, że rozmowy z kolegami podczas przerwy zupełnie inaczej by wyglądały…

Pomyśl o tym, jak inaczej Twoja osoba prezentowałaby się w środowisku pracy pozbawionym trosk, zarówno dla współpracowników, jak i dla Ciebie samego. Jakie zmiany dałoby się zauważyć? Sięgnij po notatnik i zapisz kilka zdań na temat tego, co konkretnie wyglądałoby inaczej. Może udałoby się coś wyeliminować (np. niepotrzebne jąkanie podczas mowy), a coś zyskać (pewny siebie ton głosu)?

Zobacz też: Dlaczego denerwujemy się w pracy?

Pomyśl o odczuciach

Jeśli chcesz, aby wizja zmian była bardziej ewidentna i przekonująca, pomyśl o odczuciach w konkretnej sytuacji.

Wybierz z listy te słowa, które w najlepszy sposób opisują nowe odczucia w przypadku braku zawodowego lęku w Twoim życiu. Wybierz pięć najistotniejszych dla Ciebie.

  • pewność siebie,
  • swoboda,
  • posiadanie kontroli,
  • spokój psychiczny,
  • relaks,
  • zadowolenie,
  • ożywienie,
  • kompetencja,
  • poczucie bycia przywódcą,
  • bycie lubianym,
  • atrakcyjność,
  • inteligencja,
  • wyciszenie,
  • wartościowy członek zespołu,
  • bezpieczeństwo,
  • brak trosk.

Rozważ, jak zmieniają się wyniki w pracy

Ostatnim krokiem w tworzeniu silnej wizji tego, jak będzie wyglądać Twoja kariera po wyeliminowaniu utrudnień związanych z lękiem, jest spojrzenie na wpływ niepokoju na wyniki w pracy. Ponieważ nerwowość w środowisku pracy zazwyczaj wpływa na efektywność, warto pomyśleć o tym, co się zmieni, a co pozostanie niezmienne w takim przypadku. Zapisz w notatniku efekty burzy mózgu odpowiadającej na pytanie, jak przezwyciężenie lęku zawodowego przełoży się na wyniki w pracy. Czy będzie to uczucie spokoju i postawa osoby bardziej opanowanej? Czy umożliwi to wzięcie na siebie ryzyka i stworzy nowe możliwości?

Podczas wykonywania tego ćwiczenia może się okazać, że odczuwasz sceptycyzm, jeśli chodzi o wyeliminowanie niektórych zwyczajów wywołujących lęk.

Na przykład, ludzie bardzo często obawiają się, że pozbycie się perfekcjonizmu spowoduje spadek jakości wykonywanej pracy. Możemy też obawiać się zwiększonych oczekiwań i obowiązków, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć, jeśli poprawi się wydajność pracy. Spisz wszelkie niepokoje lub troski związane z przezwyciężeniem lęku w pracy.

Zauważ także, że tego typu zmiany mogą wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na pracę. Możliwe, że negatywny wpływ tych zmian zostanie zrównoważony pozytywnymi zmianami w innych obszarach życia.

Gdy jedna z moich klientek, menedżerów wyższego szczebla, z którą pracowałam, przełamała obawę związaną z wypowiadaniem się podczas spotkań, zdecydowała, że pozostanie na swoim stanowisku i nie będzie zainteresowana awansem. Zrozumiała, iż wiele jej wysiłków związanych z chęcią awansu wywodziło się z potrzeby sprawdzenia się. W momencie gdy nabrała pewności siebie, zrozumiała, że inne ważne aspekty jej życia (ćwiczenia gimnastyczne, rodzina, wypoczynek itd.) są co najmniej tak istotne jak jej praca. Nie chciała z nich rezygnować, dlatego też odrzuciła propozycję awansu.

Zobacz też: Jakie są fizyczne symptomy lęku?

Fragment pochodzi z książki „Niepewność w pracy. Jak spokojnie przeżyć osiem godzin” autorstwa Larin Kase (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA