Przewartościuj ból
Ból ma dla nas znaczenie. To przede wszystkim ważny sygnał naszego ciała. Od nas zależy, jak go zinterpretujemy. Gdy boli nas ząb, to znak, że trzeba się nim zająć i iść do dentysty. Oczywiście uporczywe, silne, nawracające bóle warto sprawdzić u lekarza – to może być sygnał choroby. Gdy odczuwamy ból głowy, to być może jest to dla nas wiadomość, że potrzeba nam odpoczynku. Nieprzyjemne drętwienie nogi to może być znak, że należy zmienić pozycję i usiąść wygodniej. Dyskomfort w trakcie ćwiczeń fizycznych może oznaczać, że źle się ustawiliśmy i należy sprawdzić czy wszystko dobrze robimy. Ból w niedawnej ranie, może oznaczać, że się ona goi.
Ból to zatem sygnał, że możemy coś zmienić, aby poczuć się lepiej. Zrozumienie znaczenia bólu, nadanie mu interpretacji – szczególnie służącej nam, może powodować, że będziemy go lepiej znosić.
Jakimi narzędziami dysponujesz?
Możesz korzystać z narzędzia, jakim jest twoja uwaga. Kiedy czujesz ból głowy, nie musisz koncentrować się na tej części twojego ciała. Możesz też spróbować skupić się na wykonywaniu konkretnej czynności, dzięki czemu odczuwanie bólu zejdzie na drugi plan. To tak, kiedy na przykład kiedy z lekkim bólem głowy idziemy do kina. Czasami później jesteśmy zaskoczeni przypominając sobie o bólu z początku filmu, ponieważ teraz już w ogóle go nie czujemy. Tak bardzo skoncentrowaliśmy się na filmie, że mogliśmy zapomnieć o bólu.
Czytaj także:
Co robić z gniewem?
Znajdź wsparcie w walce ze stresem!
Jak jeść zdrowo i nie zwariować?
Zadbaj o siebie - naucz się stawiać granice
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!