Wszystkich od czasu do czasu dopada zdenerwowanie. Co jednak, jeśli wszechogarniający stres skutecznie przeszkadza w realizacji zamierzonych celów? Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholog z Centrum probalans podpowiada, jak poradzić sobie z negatywnym wpływem zdenerwowania.
Skąd bierze się stres?
Psychologicznie rzecz ujmując stres pojawia się wtedy, gdy wymagania sytuacji zewnętrznej przekraczają możliwości adaptacyjne jednostki. Innymi słowy - gdy stawiane przed nami wymagania są większe, niż nasze możliwości.
Po czym poznać, że stres przestaje działać na naszą korzyść?
Rozmawiając o stresie nie można zapomnieć o jego korzystnej, motywującej roli. Jednak zbyt duża dawka pozytywnego stresu również może negatywnie odbyć się na naszym zdrowiu i psychice. Prowadzi to do fizycznego i psychicznego wyczerpania organizmu, gdzie stres zamiast mobilizować do działania, obezwładnia i zniechęca do podjęcia jakichkolwiek prób wybrnięcia z sytuacji.
Jak opanować stres?
Gdy nagle zostajemy postawieni w sytuacji stresowej warto zrobić kilka kroków, które pomogą opanować zdenerwowanie. Co możesz zrobić?
- weź kilka głębokich oddechów - dzięki temu dotlenisz mózg i zregenerujesz siły do dalszego działania
- odetnij się od sytuacji - wyjdź na krótki spacer lub idź na kawę. Spojrzenie na problem z dystansu pomoże Ci uspokoić myśli
- pomyśl o czym przyjemnym - zamknij oczy, uspokój oddech i spróbuj skupić myśli na czymś przyjemnym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!