Stres w dobie kryzysu

Przed stresem związanym z kryzysem finansowym możemy się uchronić podejmując odpowiednie działania/fot.Fotolia
Każde zmiany, zwłaszcza te na dużą skalę, wywołują różne reakcje stresowe. Nawet zdarzenia, które potrafimy racjonalnie skategoryzować jako pozytywne, wywołują napięcie emocjonalne, nad którym większość z nas nie potrafi zapanować.
/ 05.05.2009 15:16
Przed stresem związanym z kryzysem finansowym możemy się uchronić podejmując odpowiednie działania/fot.Fotolia

Gdy problemy dominują życie

Tak też dzieje się w sytuacji kryzysu ekonomicznego, który obecnie jest bardzo szumnie nagłaśniany przez wszelkiego rodzaju media. Im więcej razy mamy do czynienia z tym – groźnie brzmiącym – pojęciem, tym bardziej czujemy się przytłoczeni zaistniałą sytuacją. Co zrobić, aby kryzys nie okazał się na tyle stresującym elementem naszego życia, żeby zdominował codzienne obowiązki?Po pierwsze nie należy przyjmować wszystkich zasłyszanych informacji jako niepodważalny fakt, Zapoznajmy się najpierw ze szczegółami sprawy. Najbardziej „chwytliwe” są informacje, które posiadają silny wydźwięk emocjonalny. Dlatego też może się okazać, że informacje, które nas interesują wyglądają zupełnie inaczej w momencie, kiedy są bardziej precyzyjnie przeanalizowane, na spokojnie, bez emocji.

Zobacz też:Czynniki wywołujące stres u pracownika

Działaj z głową

Drugi element, który zapobiegnie niepotrzebnym sytuacjom nerwowym jest przemyślane działanie. Wszystkie decyzje, które podejmujemy pod wpływem jakiegoś impulsu, nie są dostatecznie dobre, zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowe sprawy naszego życia, to jest: zmiana pracy, zmiana formy oszczędzania, wszystkie zmiany związane z budżetem domowym. Może się bowiem okazać, że pod wpływem chwili, korzystając z zasłyszanych, ale nie potwierdzonych informacji, działamy bardziej na swoją szkodę niż korzyść.Warto przemyśleć również swoje wydatki, formę w jaki sposób można ograniczyć ich część. Człowiek najlepiej działa, kiedy ma opracowany plan według którego może postępować. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie takiego planu i konsekwentne egzekwowanie go. Im bardziej będziemy przygotowani na różnego rodzaju ewentualności, tym mniej rzeczy jest w stanie nas zaskoczyć.

Zobacz też:Jak pokonać stres?

Nie warto ulegać panice!

Można również poprosić o pomoc specjalistę, który w sposób przestępny wyjaśni różne alternatywy działania. Czasem warto zobaczyć punkt widzenia osoby, która jest kompetentna w tej dziedzinie i zna wiele różnych możliwości postępowania w takich sytuacjach. Doradca finansowy z pewnością pomoże w kwestiach inwestycji, możliwościach oszczędzania, poprawienia kondycji finansowej rodziny, możliwościach dodatkowych źródeł dochodu itp.Najważniejszą rzeczą jest jednak, aby nie ulegać zbytniej i przesadnej panice społecznej. Biorąc pod uwagę racjonalne argumenty czy obiektywne wyniki badań ośrodków opinii publicznej okazuje się, że zwolnienia nie są tak duże, o jakich mówią media. Bardziej niż o regresie możemy mówić o stagnacji. W wielu gospodarstwach domowych i zakładach pracy kryzys nie przyniósł widocznych zmian. Gdyby nie nachalne materiały medialne na temat fali kryzysu, większość z nas prawdopodobnie nie zauważyłaby problemu. Dlatego zanim coś zdominuje nasze życie do tego stopnia, że będziemy odczuwać nieprzyjemne napięcie emocjonalne, najpierw zapoznajmy się z wrogiem – wówczas łatwiej nam będzie z nim walczyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA