Rodzina patchworkowa fot. Fotolia

Święta u rozwodników - organizacja Świąt w patchworkowej rodzinie

Zaplanowanie świąt w rodzinie, gdzie dzieci mają też ojczyma, macochę, a czasem i przyrodnie rodzeństwo, to spore wyzwanie. Jak mu podołać?
Marta Wilczkowska / 25.05.2019 21:54
Rodzina patchworkowa fot. Fotolia

Rzadko niestety jest tak, że byli małżonkowie oraz ich obecni partnerzy tworzą w miarę zgraną paczkę, w której łatwo o porozumienie. A w takim układzie trudno cokolwiek ze sobą uzgodnić.  Podpowiadamy więc kilka rozwiązań, które pomogą ci sprostać zadaniu.

Jak zaplanować święta?


Po rozwodzie ty i twój były mąż jakoś doszliście do porozumienia i obecnie wasze stosunki są całkiem poprawne. Niestety nadal walczą ze sobą wasze rodziny. I jak w tej sytuacji uwzględnić potrzeby naszych dzieci? – głowisz się.

 • Skoro nie uda się razem zasiąść przy stole, porozmawiajcie, jak sprawiedliwie podzielić między siebie świąteczne dni. W ten sposób możecie uniknąć niepotrzebnych rodzinnych niesnasek, a pociechy w te wyjątkowe dni będą mogły cieszyć się bliskością obojga rodziców.
 • Były mąż wyprowadził się do innej miejscowości? W takiej sytuacji najlepiej będzie się umówić, jakie święta dzieci spędzają z mamą, a jakie z tatą.

Jak podzielić się opieką nad dziećmi w czasie świąt?


Marzysz o miłej, bezstresowej Gwiazdce, ponieważ co rok kłócicie się ze swoim „eks” o to, jak w tym czasie podzielicie się dziećmi. Co zatem robić?

 • Nie pozwól, żeby dzieci stały się ofiarami negatywnych emocji. Nawet, gdy twój żal do byłego męża jest w pełni uzasadniony, dla nich to bardzo ważne, że w święta będą mogły spotkać się także z ojcem, którego nie mają przecież na co dzień.
 • Nie utrudniaj eks-partnerowi kontaktów z pociechami. Szczególnie w czasie świąt waszym wspólnym celem powinno być zapewnienie dzieciom miłości i poczucia bezpieczeństwa, a nie toczenie ze sobą wojen.
 • Bądź elastyczna. Ojcu bardzo zależy, żeby z dziećmi spotkać się we wtorek? Nie upieraj się wyłącznie z przekory, że w grę wchodzi tylko środa.

Co zrobić, gdy były mąż ma nową rodzinę?


Odkąd twojemu „byłemu” urodziło się w jego nowym związku dziecko, wasza pociecha niezbyt chętnie odwiedza ojca. – Może więc lepiej, by w święta syn tam nie jechał? – zastanawiasz się.  Niech więc syn czy córka jadą do taty, ale wcześniej koniecznie porozmawiaj z byłym mężem o problemie zazdrości pomiędzy dziećmi. Wasz syn czy córka powinni czuć, że uczucia ojca wobec nich się nie zmieniły.

 • Nie nastawiaj dziecka przeciwko bratu czy siostrze z nowego związku ojca. Nie musisz roztkliwiać się nad maluchem, ale miłym gestem będzie np. kupienie niemowlęciu grzechotki, którą dostanie w święta od starszego braciszka.
 • Nie wypytuj o przebieg wizyty u ojca. Powstrzymaj się od zadawania pytań i krytyki.To bardzo ważne, ponieważ jeśli dziecko czuje się u ojca dobrze, po takich uwagach przeżywa konflikt lojalności. Nie należy je na to narażać!

Jak zachować się wobec dzieci partnera?


Twój mąż ma dzieci z poprzedniego związku. Aby w czasie Gwiazdki nie zabrakło im taty, ustaliliście z partnerem, że jednego dnia świąt będą gościć u was. Przygotuj się więc na to, że mogą być o ciebie zazdrosne, demonstrować niechęć, a nawet niezbyt skrywaną wrogość i staraj się odnieść się do tego ze zrozumieniem.

 • Traktuj pociechy twojego partnera ciepło, serdecznie, ale też nie przesadzaj z czułościami. Domaganie się całusów na powitanie czy przy dzieleniu się opłatkiem może je krępować, a nawet gniewać.
 • Nie narzucaj swojego towarzystwa. Jeśli dają do zrozumienia, że na spacer wolą iść tylko z tatą, zgódź się na to. Na pewno jeszcze nieraz pojawi się okazja do wspólnej rozmowy czy zabawy.
 • Szanuj mamę pasierbów. Nie komentuj np.: „Jak ta wasza mama was ubrała! Przecież jest zimno!”. Jeżeli uważasz, że maluchy rzeczywiście są ubrane nieodpowiednio, zorganizuj im coś ciepłego, ale bez krytycznych uwag.
 • Żegnając dzieci, przekaż życzenia dla ich mamy. Twoja życzliwość pomoże im zrozumieć, że po rozstaniu rodziców nie utraciły ojca, a w tobie zyskały przyjaciela.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)