Typy osobowości: flegmatyk, melancholik, choleryk i sangwinik

Flegmatyk, melancholik, choleryk czy sangwinik – co ich wyróżnia?
Marta Słupska / 06.04.2018 08:42

Każdy z nas jest inny, a na nasze charaktery wpływa mnóstwo czynników. Mamy inne temperamenty, zdolności, potrzeby i zainteresowania, w różny sposób reagujemy na stresujące sytuacje i inaczej odbieramy otaczający nas świat. Nasze osobowości można jednak zaklasyfikować do poszczególnych, powtarzalnych typów.

Typy osobowości

Pierwszy naprawdę dobry podział osobowości powstał około 400 roku p.n.e. Stworzył go Hipokrates. Według słynnego „ojca medycyny” możemy rozróżnić cztery typy osobowości: sangwinika, choleryka, melancholika i flegmatyka. Dwa pierwsze zaliczamy do ekstrawertyków, a dwa ostatnie – introwertyków.

Każdy człowiek ma jakąś z wymienionych osobowości, która góruje nad pozostałymi. Pozostaje jednak mieszanką pozostałych typów. Ich poznanie ułatwia zrozumienie świata i mechanizmów, które kierują ludźmi. Daje także wiedzę o… sobie samym.

Według tego podziału sangwinicy są towarzyskimi optymistami, którzy kierują się w życiu emocjami, cholerycy – porywczymi przywódcami, flegmatycy – powolnymi obserwatorami, a melancholicy – wrażliwymi myślicielami.

Każdy typ osobowości ma swoje mocne i słabe strony, odnajduje się w różnych zawodach, co innego sprawia mu przyjemność i inaczej reaguje na stres. Jednocześnie każdy też zawiera w sobie domieszkę innych typów osobowości – można przecież być skrytym na co dzień, ale dobrze odnajdować się w grupie znajomych, miłować sztukę i spokój, a jednocześnie raz na jakiś czas cieszyć się z wypadów na dyskotekę.

Zobacz na naszym filmie, czym charakteryzują się poszczególne typy osobowości. Czy w którymś z nich odnajdujesz siebie?

Zobacz też:
Jak żyć w związku z introwertykiem?
Więcej o typach osobowości

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA