Po przeczytaniu artykułu dotyczącego samokrytyki, przypomniała mi się pewna sesja u psychologa szkolnego. Było to pierwsze spotkanie osób, które nie radzą sobie z własną nieśmiałością. Siedzieliśmy na wygodnych poduszkach i rozmawialiśmy o istocie marzeń. Po kolei opowiadaliśmy o tym jak wyobrażamy sobie własną przyszłość oraz kim chcielibyśmy zostać. Kiedy już wszyscy się rozluźnili, przyszedł czas na poruszenie problemowej kwestii.
Dzieje się tak dlatego, że krytykowanie samego siebie przychodzi nam dużo łatwiej niż przedstawianie siebie w jak najlepszym świetle.
Wynika to zwykle z trzech powodów:
- Pierwszym (i jednym z najbardziej popularnych) jest udawana skromność. Osoba, która udaje skromność, przy każdej możliwej okazji podkreśla swoje wady, licząc na to, że ktoś temu zaprzeczy. Tak naprawdę człowiek ten uwielbia gdy inni go chwalą i prawią mu komplementy, karmiąc tym samym jego nienasycone ego.
- Osoba, która z natury jest bardzo skromna, niczego nie musi udawać. Doskonale zdaje sobie sprawę zarówno z posiadania wad jak i zalet. Jeśli zrobi coś naprawdę dobrze i spotka ją za to jakaś nagroda, ucieszy się, ale nigdy nie będzie się specjalnie wychylała. Często uważa też, że nawet jeśli coś umie, to ktoś inny potrafi to zrobić lepiej. I oczywiście ma rację, ale to nie znaczy, że nie powinna się od czasu do czasu pochwalić swoimi umiejętnościami.
- Trzecim powodem jest całkowity brak pewności siebie i przeświadczenie, że posiadamy absolutnie same wady i każdy jest od nas lepszy pod każdym względem. Możliwe, że posiadany wiele zalet, ale nie widzimy ich, zaślepieni skupianiem się na swoich wadach i na tym, że nie jesteśmy doskonali. Boimy się krytyki, gdyż każda kolejna tylko nas dobija, ale jednocześnie czujemy się niezręcznie, gdy ktoś nas chwali.
I chociaż czasem z premedytacją mówię o sobie coś złego, robię to po to, żeby podroczyć się ze swoim Mężem. Prawda jest bowiem taka, że już dawno pogodziłam się z samą sobą i dzięki temu, jestem dużo bardziej szczęśliwa.
A Ty? Powiesz mi jakie masz zalety?
Karolina Małgorzata Górska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!