Znani ludzie z zespołem Aspergera

Anthony Hopkins, Robin Williams czy Albert Einstein – to tylko niektórzy znani ludzie, mający zespół Aspergera. Kto jeszcze należy do tego grona i dlaczego tak wielu geniuszy dotyczy to zaburzenie ze spektrum autyzmu?
Edyta Liebert / 17.05.2021 13:21

Zespół Aspergera (ZA) jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu, nazywanym czasami łagodniejszą formą autyzmu. Ujawnia się szczególnie w relacjach społecznych. Wśród znanych ludzi nie brakuje osób z zespołem Aspergera, co dowodzi tego, że ta przypadłość nie ogranicza człowieka w osiąganiu spektakularnych sukcesów.

Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?

Osoby z zespołem Aspergera mają trudności w kontaktach z innymi osobami, zwykle już od najmłodszych lat. Towarzyszą im one przez całe życie. Może to wynikać z różnorodnych nieprawidłowości, np. zbyt dosadnego traktowania komunikatów lub nierozumienia ironii, metafor czy sarkazmu.

Osoby z ZA są za to genialnymi fizykami, matematykami, politykami. Tęgimi umysłami o ambicjonalnym podejściu do siebie. Historia zna takie przypadki - sławnych osób mających Aspergera.

Znani ludzie z zespołem Aspergera

Mimo problemów w życiu społecznym, zespół Aspergera nie ogranicza w osiąganiu sukcesów. A nawet może w tym pomóc. Osoby z ZA dzięki swojemu uporowi, wyjątkowemu zaangażowaniu, pasji, a niekiedy także ponadprzeciętnej inteligencji, często osiągają szczyty w swoich dziedzinach. 

Zapisać się na kartach historii dzięki innowacyjnemu wynalazkowi, powstrzymać kataklizm, ocalić grupę ludzi przed zamachem czy opatentować lek na raka? Kompozytorzy, filozofowie, naukowcy, pisarze, malarze przez stulecia dzięki swojej twórczości i odkryciom zmieniali świat. Żeby tego dokonać, nie trzeba być w pełni sprawnym. W galerii znajdziecie przykłady znanych osób, które dokonały wielkich rzeczy, a miały bądź mają zespół Aspergera.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.09.2017.

Czytaj także:
Jak rozpoznać zespół Aspergera? Postawienie diagnozy nie jest łatwe!
9 mitów o ludziach z zespołem Aspergera
ADHD - objawy u dzieci i dorosłych i metody leczenia
Introwertyk – kto to jest, definicja, cechy charakteru

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA