Smog jest mieszanką mgły i dymu – formą zanieczyszczenia powietrza, występującą w miastach i uprzemysłowionych regionach. Jego pochodzi od dwóch angielskich słów: smoke – dym i fog – mgła.
Pierwszy raz nazwa „smog” została użyta na Konferencji Ligi Wielkiej Brytanii do Walki z Dymem w Manchester, w 1905 roku przez H. A. Des Voeux.
Smog można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy jest skutkiem koncentracji w powietrzu tlenków siarki. Tlenki te dostają się do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych o zawartości siarki, np. węgla. Taki typ smogu nazywa się niekiedy smogiem londyńskim.
Przyczyną drugiego rodzaju smogu jest wydzielanie przez różnego rodzaju pojazdy tlenków azotu i węglowodoru. Ten rodzaj smogu nosi nazwę smogu Los Angeles.
Współcześnie smog powstaje z tzw. drobnej sadzy, która produkowana jest przez pojazdy.
Smog ma szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze zabarwia powietrze na jasnobrązowy kolor, zwiększając tym samym widoczność. Po drugie niekorzystnie oddziałuje na rośliny. Po trzecie może powodować u ludzi poważne choroby układu oddechowego i podrażnienia oczu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!